- W wyniku wypadku obrażeń ciała doznał kierujący quadem, który został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Łodzi - poinformowała mł. asp. Daria Olczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.
Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierujący samochodem był trzeźwy. W trakcie prowadzonych czynności na miejscu wypadku drogowego okazało się, że quad, którym poruszał się chłopiec był niedopuszczony do ruchu, a także nie posiadał ubezpieczenia OC.
Kutnowska policja przypomina także, że w przypadku, gdy dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez kierowanie takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych osób dorosłych, osoby takie narażają się na odpowiedzialność karną. Może im grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Jakie warunki należy spełnić, aby jeździć quadem ?
Pojazdy te poruszając się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu powinny być sprawne technicznie, zarejestrowane i ubezpieczone w zakresie OC, a kierujący takim pojazdem winien mieć uprawnienia do kierowania.
Jeżeli pojazd zarejestrowany jest jako czterokołowiec lekki, to kierujący powinien mieć prawo jazdy w zakresie kategorii co najmniej AM. Aby ubiegać się o takie uprawnienia, należy mieć skończone 14 lat, przejść badania lekarskie, ukończyć kurs oraz najważniejsze zdać egzamin i odebrać dokument. Aby poruszać się czterokołowcem, należy mieć uprawnienia w zakresie kategorii B1 lub B. O prawo jazdy kat. B1 może ubiegać się osoba, która skończyła 16 lat, a 18 lat w przypadku kategorii B, i spełni warunki wskazane przy kat. AM. Ponadto wymienione kategorie (AM,B1,B) uprawniają do poruszania się motorowerem. Pamiętajmy, że kategorii C, D, T nie uprawnia do prowadzenia czterokołowca, z wyjątkiem czterokołowca lekkiego.
Ponadto zgodnie z art. 105 kodeksu wykroczeń:
§ 1. Kto przez rażące naruszenie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej dopuszcza do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego przez ustawę, jako przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe i wskazującego na demoralizację nieletniego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
2. Jeżeli czyn określony w § 1 popełnia osoba, pod której nadzór odpowiedzialny oddano nieletniego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
3. W wypadkach określonych w § 1 i 2, jeżeli nieletni czynem swym wyrządził szkodę, można orzec nawiązkę do wysokości 1 tys. złotych.