RolnictwoBędzie nowelizacja przepisów emerytalnych dla rolników?
05.09.2024
Udostępnij artykuł:
Krajowa Rada Izb Rolniczych niedawno wystąpiła z wnioskiem o podwyżki rolniczych emerytur. Odpowiedź ministerstwa rolnictwa w tej sprawie nie pozostawia złudzeń, ale też warto zauważyć, że być może niebawem szykują się zmiany.
zdjecie-1

- W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi bierzemy pod uwagę wszystkie wnioski i postulaty dotyczące systemu ubezpieczenia społecznego rolników. W chwili obecnej rozpoczynamy prace nad nowelizacją przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników i w związku z tym analizowane są różne propozycje zmian w tych przepisach - poinformował w odpowiedzi Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa.

Wiceminister poinformował także w odniesieniu do proponowanego zwiększenia wysokości emerytur rolniczych, że świadczenia te są corocznie podwyższane, zarówno w systemie powszechnym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jak i w systemie rolniczym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

- Waloryzacja jest przeprowadzana w marcu, a dla emerytur i rent rolniczych wypłacanych kwartalnie – w kwietniu, w ustalonych dla każdego świadczeniobiorcy terminach płatności. KRUS waloryzuje emerytury lub renty z urzędu, czyli bez konieczności zgłoszenia odpowiedniego wniosku przez osobę uprawnioną i informuje o podwyższeniu świadczenia wydając decyzję - wyjaśnił wiceminister Kołodziejczak. - W ubiegłym roku nastąpiła zmiana zasad waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalnorentowych przez powiązanie wysokości emerytury podstawowej z KRUS z wysokością najniższej emerytury z ZUS.

Waloryzacja emerytur i rent rolniczych polega na pomnożeniu kwoty emerytury podstawowej przez wskaźniki wymiaru ustalone indywidualnie dla każdego świadczenia (dla części składkowej i dla części uzupełniającej). Jeżeli świadczenie ustalone w określony powyżej sposób będzie niższe od kwoty najniższej emerytury pracowniczej, to zostanie ono z urzędu podwyższone do tej kwoty.

Izby porównywały także emeryturę rolniczą z tak zwaną ,,rentą alkoholową''. Także w tej sprawie wypowiedział się wiceminister Kołodziejczak.

- Odnosząc się do twierdzeń dotyczących nabycia prawa do emerytury rolniczej i jej wysokości w porównaniu z uzyskaniem tzw. „renty alkoholowej” należy wskazać, iż jest to potoczna nazwa świadczenia, które jest przyznawane osobom, które utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu "naruszenia sprawności organizmu" - wyjaśnił wiceminister. - Świadczenie to jest przyznawane przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) osobom, które ze względu na swoje zdrowie nie są w stanie pracować (częściowo lub całkowicie). Aby je otrzymać konieczne jest wykazanie pogorszonego stanu zdrowia wynikającego z różnych schorzeń w tym choroby alkoholowej. ZUS może przyznać to świadczenie z powodu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy na podstawie oceny stanu zdrowia ubezpieczonego oraz jego zdolności do podjęcia pracy.

Michał Kołodziejczak dodał, że istnieją kryteria określone w przepisach prawa powszechnie obowiązującego, jakie należy spełnić aby nabyć uprawnienie do tego świadczenia, w tym uzyskanie orzeczenia o niezdolności do pracy, osiągnięcie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego zależnego od wieku oraz wykazanie, że niezdolność do pracy wystąpiła w odpowiednich okresach. Decyzję o stwierdzeniu niezdolności do pracy, podejmuje lekarz orzecznik oraz komisja lekarska.

Pełną odpowiedź na wniosek KRIR znajdziemy TUTAJ>>>KLIK

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)