- Biogazownie będą szczególnie traktowane ze względu na to, że dają taką stabilizację zaopatrzenia w energię. Ten model jest wypracowywany. Do tego są komponowane różne źródła finansowania. Jeśli chodzi o ten model energii odnawialnej dla wsi m.in. jednym ze źródłem jest Krajowy Plan Odbudowy, ale takim najbliższym i już najszybszym źródłem są środki finansowe z programu obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Jesteśmy jeszcze w fazie takiego okresu przejściowego tego programu - mówił podczas konferencji minister Kowalczyk.
Występujący on-line minister Kowalczyk przekonywał, że rolnicy powinni zainteresować się odnawialnymi źródłami energii. Jak powiedział: ,,Energia odnawialna ze słońca plus biogazownia plus magazyn energii, to już jest takie komplementarne podejście''. Minister zapowiedział także, że za kilka tygodni nastąpi nabór wniosków o wypłatę środków finansowych w ramach OZE i tych środków finansowych, które jeszcze pozostały w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Jak stwierdził minister rolnictwa, w części nabór na inwestycje tego typu już trwa.
- Już od 17 października prowadzimy nabór w Krajowym Planie Odbudowy na przetwórstwo, a w ramach tego przetwórstwa również dofinansowane będą OZE na potrzeby rolnictwa, czy przetwórstwa - zauważył minister rolnictwa.
Minister zapowiedział także, że kolejnym źródłem finansowania będzie wspólna polityka rolna na lata 2023-2027.
Ministerstwo rolnictwa tym czasie pracuje nad koordynacją wszystkich źródeł finansowania i technologii dotyczących budowy biogazowni.
- W tej chwili kończy się weryfikacja technologii, która jest finansowania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, to są modelowe biogazownie. Ważne jest, aby rolnikom, którym będziemy proponowali, dofinansowywali biogazownie, żeby też nie eksperymentowali, nie szukali kolejnych rozwiązań - powiedział minister Kowalczyk.