- Rada ds. Środowiska głosowała za przyjęciem ustawy o przywracaniu przyrody (NRL) możliwie najmniejszą większością, którą zdefiniowano na podstawie indywidualnych głosów ministrów, a nie stanowisk rządów krajowych! - podkreśla w stanowisku Copa-Cogeca. - Od początku dokument ten budził kontrowersje i był kolejno całkowicie odrzucany przez Komisje ds. Rybołówstwa, Rolnictwa i Środowiska Parlamentu Europejskiego, a także stanowisko przyjęte w ramach podejścia ogólnego, w którym kraj objęty prezydencją, który je napisał, głosował za odrzuceniem.
W stanowisku czytamyt także: ,,Pomijając retorykę polityczną, kwestia braku jasnego i spójnego finansowania odbudowy ekosystemów w całej UE pozostaje bez odpowiedzi, co częściowo wyjaśnia ogromne zakłopotanie i gwałtowny pośpiech towarzyszący tej ustawie. W związku z tym straciliśmy jedyną szansę na umożliwienie wdrożenia i zaakceptowania tego tekstu w praktyce. Drugie czytanie mogłoby uczynić to prawo bardziej realistycznym!''
- Następuje to zaledwie kilka tygodni po wyborach europejskich, w których rolnictwo odegrało szczególną rolę w dyskusji, będzie to pierwszy sygnał dla rolników i właścicieli lasów co do zamiarów ich rządów krajowych i przyszłej Komisji - podkreśla Copa-Cogeca.