- Polska, plasująca się w pierwszej dziesiątce światowego eksportera świeżych borówek, stała się jednym z najszybciej rozwijających się rynków owoców - podaje EastFruit. - Warto zauważyć, że na koniec 2023 roku Polska awansowała do grona 8 największych importerów świeżych borówek na świecie. Wielkość eksportu w dalszym ciągu przewyższa wielkość importu o 15-20%.
W roku 2023, pomimo sprzyjającej sytuacji rynkowej, jaką były nieudane zbiory borówek w Peru w połączeniu z niezwykle wysokimi cenami w Unii Europejskiej nie wykorzystano tych warunków i doprowadzono do zmniejszenia wielkości eksportu . Zdaniem analityków portalu istnieje duże prawdopodobieństwo, że w dającej się przewidzieć przyszłości Polska z eksportera netto stanie się importerem netto borówek, choć oczekuje się, że utrzyma swój status kluczowego europejskiego eksportera w szczytowych miesiącach letnich i jesiennych.
Głównymi dostawcami świeżych borówek do Polski są Hiszpania, Holandia, Peru, Chile, Maroko i Ukraina. Wkłady z pierwszych pięciu krajów pochodzą głównie poza sezonem w stosunku do lokalnej produkcji Polski, podczas gdy import z Ukrainy pokrywa się z okresem szczytowych zbiorów w Polsce. Prawdopodobne jest, że borówki ukraińskie będą następnie reeksportowane do innych krajów UE za pośrednictwem polskich handlowców.
Głównym konsumentem polskich borówek są Niemcy, znacząco wyprzedzające Wielką Brytanię i Holandię, które w rankingach krajów nabywców zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Białoruś zajmuje czwartą pozycję pod względem wielkości dostaw i jest również znana z aktywnego eksportu rodzimych borówek do Rosji.
Portal sugeruje także, że wśród znawców rynku powszechnie wiadomo, że Polska za pośrednictwem Białorusi kieruje swoje borówki na rynek kraju agresora.
- W latach 2022-2023 na rynek białoruski wysłano ponad 2,7 tys. ton świeżych borówek, co stanowi ponad 5% całkowitego eksportu borówek z Polski, skutecznie docierając do Rosji - poinformował portal EastFruit.
źródło: EastFruit