SadownictwoPKO BP: jakie prognozy cen na rynku owoców?
31.07.2024
Udostępnij artykuł:
PKO BP przedstawiło analizę polskiego rynku owoców. Wszyscy wiemy, że wiosenne przymrozki spowodowały nieurodzaj i owoców będzie mniej. Z tego powodu producenci liczą na wyższe ceny. Analitycy PKO BP potwierdzają, że jest szansa na wyższe ceny owoców niż przed rokiem.
zdjecie-1

Niekorzystne warunki pogodowe negatywnie wpłynęły na produkcję owoców w Polsce i krajach UE. Według PROFEL (Europejskie Zrzeszenie Przetwórców Owoców i Warzyw), mokra i chłodna wiosna dotknęła uprawy, m.in. jabłek, ale szczególnie dotkliwie wiśni, rabarbaru, śliwek, czerwonych i czarnych porzeczek.

Sprawdź ogłoszenia w kategorii Inne zboża (płaskurka, samopsza i in.)

Jak poinformowali analitycy, z uwagi na zawirowania pogodowe wczesną wiosną, w tym kwietniowe przymrozki tegoroczna produkcja malin u głównych producentów w UE również może być ograniczona. Dotyczy to zarówno Polski, Serbii, jak i Ukrainy (za S&P Global). Dodatkowo w Ukrainie wojna i ataki na infrastrukturę energetyczną utrudniają przetwórstwo i przechowywanie malin a ukraiński sektor sygnalizuje problemy z pracownikami do zbiorów owoców.

- Zmniejszyła się presja importowa ze strony Ukrainy na rynku mrożonych malin. Według GUS, okresie lipiec'23 - kwiecień '24 przywieziono z tego kraju 26,4 tys. t mrożonek tj. mniej o 24% rok do roku. Tylko w pierwszych 4 mies. tego roku import zmalał o blisko połowę w ujęciu rocznym - poinformowali analitycy banku.

Poinformowano także, że niższą podaż krajową owoców odzwierciedlały wyraźne podwyżki cen skupu niektórych owoców do przetwórstwa, szczególnie porzeczek czarnych. Przeciętna cena skupu tych owoców (wg IERiGŻ-PIB) na początku lipca wynosiła 8,50-8,90 zł/kg loco zakład (4-krotnie więcej niż przed rokiem), a malin 8,47-9,00 zł/kg loco zakład – więcej o ok. 60% r/r.

- Przeciętna cena jabłek deserowych w czerwcu była wyższa o 87% r/r, niskie tempo upłynniania zapasów nie sprzyjał sezonowym wzrostom w końcówce sezonu. Według WAPA zapasy jabłek w Europie na początku czerwca’24 były wyższe o 7% r/r, dzięki wyższym stanom magazynowym we Francji i we Włoszech. W Polsce zapasy jabłek zmalały o 1,7% rok do roku - poinformowano.

Jak więc widać, owoce już są drogie. Czy analitycy PKO BP widzą możliwość wzrostu cen owoców także w nadchodzących miesiącach?

- Zakładając materializację oczekiwań co do niższej produkcji w kraju, należy spodziewać się dodatniej dynamiki cen owoców w drugim półroczu '24. W przypadku owoców mogliśmy obserwować deflację cen konsumenckich od lutego’24. Kolejne miesiące z dużym prawdopodobieństwem przyniosą odwrócenie tej tendencji - poinformowali analitycy rolni banku PKO BP.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)