Jak poinformowano, o pomoc finansową w ramach tego instrumentu mogą się ubiegać rolnicy, którzy prowadzą w swoich w gospodarstwach działalność rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej.
Co do zasady wykluczone ze wsparcia są gospodarstwa, dla których wymagane są pozwolenia zintegrowane tj. gospodarstwa prowadzące chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 tys. stanowisk lub chów, lub hodowlę świń powyżej 2 tys. stanowisk dla świń powyżej 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.
Pomoc na operacje, które dotyczą przechowywania nawozów naturalnych może być przyznana rolnikom, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP.
Dofinansowanie można przeznaczyć m.in. na:
Pomoc za wykonanie bądź budowę nowych płyt lub zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych jest przyznawana w formie standardowych stawek jednostkowych.
W przypadku pozostałych inwestycji pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowanych operacji i wynosi 60 proc. kosztów kwalifikowalnych, jeśli operacja jest realizowana przez młodego rolnika, a 50 proc. kosztów w przypadku pozostałych beneficjentów.
Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne nie może przekroczyć 150 tys. zł.
Do 20 marca 2024 r. dokumenty przyjmują oddziały regionalne i biura powiatowe ARiMR. Wnioski można dostarczać osobiście lub przez osobę upoważnioną, wysyłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP