Pogoda, początkowo niekorzystna ostatecznie jednak nie zaważyła na plonach. Sytuacja pogodowa poprawiła się w drugiej połowie roku. Stosunkowo duża liczba opadów w sierpniu przyczyniła się do zwiększania masy owoców. We wrześniu nastąpiła stabilizacja warunków pogodowych, dzięki czemu utrzymana została jakość owoców, a zbiory gatunków, których plonowanie przypada na miesiące jesienne prowadzono w optymalnych warunkach.
- Łączne zbiory owoców z drzew w bieżącym roku ocenione zostały na ponad 4,4 mln t, tj. o 13% więcej od zbiorów uzyskanych w poprzednim sezonie - poinformował GUS. - Zbiory z sadów jabłoniowych oszacowano na poziomie 4 mln t, tj. o ok. 13% więcej od produkcji roku poprzedniego. Produkcję z sadów gruszowych oceniono na niemal 69 tys. t, czyli o 24% więcej niż w roku 2020, natomiast zbiory śliwek wyniosły blisko 110 tys. t (o ponad 10% więcej od uzyskanych w poprzednim roku), jednak jakość plonu handlowego była niezadowalająca.
Tegoroczne zbiory z sadów wiśniowych zostały oszacowane na ok. 166 tys. t (o 9% więcej od ubiegłorocznych), a zbiory czereśni na niemal 59 tys. t, tj. o ok. 19% więcej w porównaniu do poprzedniego sezonu. Łączna produkcja brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich w 2021 r. została oceniona na ponad 14 tys. t, tj. o ok. 16% więcej niż w roku poprzednim.