RolnictwoKIPDiP: jedzmy jaja!
15.04.2022
Udostępnij artykuł:
Kto może wiedzieć więcej o jajach od drobiarzy z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. okazji Świąt Wielkanocnych Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apeluje do polskich konsumentów jaj, aby przyłączyli się do światowej walki z marnotrawieniem żywności.
zdjecie-1

Zdaniem Izby jaja przez nierozsądek lub niedostateczną wiedzę społeczeństwa często „wyrzucane” są po przekroczeniu daty minimalnej trwałości podanej na opakowaniu detalicznym. Tymczasem takie postępowanie nie jest ani ekologiczne, ani ekonomiczne.

- Przy właściwym przechowywaniu jaj można je jeść o wiele dłużej. W sensie instytucjonalnym potwierdzili to w 2020 roku Amerykanie. W kryzysie epidemii koronawirusa złagodzili normy handlowe dla jaj. W praktyce oznacza to, że wydłużyli zalecany termin spożycia. Tym sposobem amerykański rząd chciał zapewnić konsumentom większy dostęp do bezpiecznej i niedrogiej żywności w trakcie kryzysu epidemicznego i gospodarczego - informuje Izba.

Izba chce także obalić inny mit – obiegową opinię o rzekomej szkodliwości jaj.

- Nie bójcie się jajek – nie są wcale odpowiedzialne za wzrost cholesterolu. To raczej cenna bomba odżywcza. Zgodnie z najnowszą wiedzą naukową fani jajek mogą się nimi zajadać bez obaw ponieważ  nie ma drugiego pokarmu, który z punktu widzenia potrzeb naszego organizmu byłby tak bliski ideału. Zdaniem ekspertów informacje, że cholesterol zawarty w żółtku jaja jest szkodliwy dla naszego zdrowia to mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - przekonują przedstawiciele KIPDiP

Jak informuje Izba, jaja są bogatym źródłem ksantofili, przydatnych szczególnie w okresie świątecznym gdy przygotowujemy majonez, makarony, czy pieczemy ciasta.

Sprawdź ogłoszenia w kategorii Jęczmień browarny

Wykorzystywane są często do produkcji biopolimerów, kosmetyków. W przemyśle farmaceutycznym i spożywczym wykorzystuje się biologicznie aktywne substancje izolowane z białka jaj, które posiadają właściwości  antybakteryjne, antywirusowe i są wykorzystywane w leczeniu np. nadciśnienia, grypy i reowirusów.

Zdaniem drobiarzy w święta możemy korzystać do woli z walorów smakowych jajek - czy ktoś z nas potrafiłby sobie wyobrazić śniadanie Wielkanocne bez dzielenia się jajem?

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)