W umowach na warunkach krajowych większość cen oscyluje wokół kwoty 1800 zł/t. To dobra wiadomość, bo takie kwoty są oferowane zdecydowanie częściej niż przed tygodniem czy dwoma. Maksymalne ceny są też nieco wyższe niż te z minionych tygodni. Sprawdźmy więc szczegóły.
Minimalne ceny rzepaku w kontraktach na warunkach krajowych zaczynają się od 1695 zł/t (Komagra (Magazyny zew.) i ta kwota jest wyjątkiem. Pozostałe oferty rozpoczynają się od 1750 zł (Agrii Polska w zależności od regionów kraju i Lechpol Szubin). Najwyższe oferowane kwoty na kontrakty grudniowe to 1860 zł/t (Chemirol). W kontraktach na warunkach krajowych zawieranych na dostawę rzepaku w styczniu i lutym maksymalne kwoty to suma odpowiednio 1850 i 1860 zł/t (ADM Czernin i Szamotuły). Dopłata/potrącenie za wilgotność i zanieczyszczenia; potrącenie za zaolejenia poniżej 40%.
Tradycyjnie niewiele jest ofert na warunkach niemieckich. Oferowane kwoty niewiele się różnią w zależności od tego, czy dostawa będzie w grudniu, styczniu czy w lutym. Najniższą ofertę we wszystkich trzech miesiącach składa Agrii w zależności od regionu kraju, gdzie ceny zaczynają się od 1650 zł/t. Najwyższe ceny to:
Podane ceny są zasadniczo za standardowy rzepak technologiczny:
Notowania podaje KZPRiRB na podstawie rozmów ze skupującymi w dniu 11 grudnia 2023.
KZPRiRB podało także najnowsze notowania soi z dnia 12 grudnia 2023 roku. Ceny oferowane przez zakłądy skupujące zaczynają się od 1500 zł/t (Weltsamen) a kończą na kwocie 1840 zł (Ergo-Rol). Większość ofert to cena między 1700 i 1800 zł/t
Podane ceny są za soję pochodzenia polskiego, wolną od GMO, przy parametrach