RolnictwoKZPRiRB: stabilizacja cen rzepaku
15.11.2023
Udostępnij artykuł:
Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych przygotował kolejne zestawienie ofert skupu rzepaku w Polsce. Ceny w ostatnich tygodniach wahają się o kilkadziesiąt złotych na tonie, ale znacznej podwyżki na razie nie widać.
zdjecie-1

Jak wynika z rozmów przeprowadzonych przez przedstawicieli zrzeszenia w dniu 13 listopada, podmioty skupujące oferują najczęściej cenę od 1750 do 1845 zł/t rzepaku. Ceny są podobne bez względu na termin dostawy - różnice między dostawami w listopadzie, grudniu lub styczniu są symboliczne i sięgają 10-15 złotych.

W kontrakturach na warunkach polskich z dostawą w listopadzie najniższa cena oferowana przez podmioty skupujące to 1590 zł/t (Komagra - magazyny zewnętrzne), a najwyższa to 1850 zł/t (Osadkowski S.A.). Ta sama cena 1850 zł/t jest oferowana za kontrakty z dostawą w grudniu i styczniu.

Dopłata/potrącenie za wilgotność i zanieczyszczenia; potrącenie za zaolejenia poniżej 40%.

Niewiele ofert jest dostępnych na warunkach niemieckich. Tu maksymalne ceny są nieco niższe. Z dostępnych ofert z dostawą w listopadzie najtańsza to 1600 zł/t (Agrii w zależności od regionu kraju), a najwyższa 1780 zł/t (ADM Szamotuły i Chemirol). Najwyższa cena z dostawą w styczniu top 1800 zł/t (ADM Czernin i Szamotuły).

Podane ceny są zasadniczo za standardowy rzepak technologiczny:

  • wilgotność 9%
  • zanieczyszczenia 2%.
avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)