RolnictwoNiewielkie wahania cen na rynku zbóż
19.08.2022
Udostępnij artykuł:
Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przeanalizowało ceny zbóż na rynku krajowym w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 r. Zdaniem KOWR, przeważały wzrosty cen, choć często były to wzrosty wręcz symboliczne.
zdjecie-1

W zakładach zbożowych objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 1–7.08.2022 r. za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 547 zł/t. Było to o 2,5% więcej niż tydzień wcześniej, ale o 7% mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego zboża była o 81,5% wyższa niż przed rokiem.

Za żyto konsumpcyjne średnio w kraju uzyskiwano 1 198 zł/t, o 1% więcej niż przed tygodniem, ale o 7% mniej niż miesiąc wcześniej. Zboże to było o 89% droższe niż w porównywalnym okresie 2021 r.

Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 1 243 zł/t, o blisko 1% niższym niż w poprzednim tygodniu. Ziarno to było o 2% tańsze niż przed miesiącem, ale o 68,5% droższe niż rok wcześniej.

Za pszenżyto średnio w kraju płacono 1 288 zł/t, o 1% więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 9% mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego ziarna była o 73% wyższa niż przed rokiem.

Owies konsumpcyjny, przeciętnie kupowano po 1 140 zł/t, o blisko 1% taniej niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 11% tańsze niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniem sprzed roku owies był o 94% droższy.

Przeciętna cena kukurydzy w kraju wyniosła 1 429 zł/t wobec 1 428 zł/t w poprzednim tygodniu. Ziarno to było nieznacznie (o 0,3%) tańsze niż przed miesiącem, ale o 42% droższe niż rok wcześniej.

Sprawdź ogłoszenia w kategorii Żyto paszowe

Jak podało Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w ujęciu regionalnym średnie ceny zakupu zbóż w kraju są najwyższe w makroregionie północno-zachodnim (z wyjątkiem kukurydzy, która jest nieznacznie droższa w makroregionie centralno-wschodnim). Tendencja ta ma związek z potencjalnie łatwiejszym dostępem do eksportu zbóż z makroregionu północno-zachodniego poprzez porty morskie oraz granicę z Niemcami.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)