RolnictwoPKO BP: spadki cen zbóż są bardziej prawdopodobne niż wzrosty
05.01.2023
Udostępnij artykuł:
Analitycy rolni Banku PKO BP przewidują trudne miesiące przed producentami zbóż. Czynnikiem spadków cen jest złagodzenie nastrojów na rynku zbóż związane ze zwiększeniem dostępności zbóż ukraińskie, wzrostem podaży eksportowej z niektórych istotnych rynków czy też obniżką globalnego popytu.
zdjecie-1

Analitycy zwracają uwagę, że pierwsze miesiące sezonu 2022/23 charakteryzowały się dynamicznym wzrostem polskiego eksportu zbóż – wg GUS w 3q22 zwiększył się on o 29% r/r, a w październiku o 22% r/r. Porozumienie dotyczące korytarza eksportowego dla ukraińskich zbóż drogą morską zmniejszyło presję na reeksport zbóż z Polski i finalnie przyczyniło się do pogorszenia salda handlu zagranicznego zbożami.

- Zwiększona podaż z Ukrainy oddziałuje lokalnie na spadki cen kukurydzy, niemniej zmiany cen zbóż w Polsce są w główniej mierze odzwierciedleniem tendencji na rynkach światowych. Ważniejszym czynnikiem spadków jest złagodzenie nastrojów na rynku zbóż związane ze zwiększeniem dostępności zbóż ukraińskich (przedłużenie umowy dot. korytarza eksportowego), wzrostem podaży eksportowej z niektórych istotnych rynków czy też obniżką globalnego popytu, mającą odzwierciedlenie w spadkach cen surowców nieżywnościowych, np. ropy - wyjaśniają eksperci z PKO BP.

Sprawdź ogłoszenia w kategorii Żyto paszowe

PKO BP podaje także, że przeciętna cena skupu pszenicy w Polsce w listopadzie '22 była wyższa o blisko 28% r/r (GUS), jednak w stosunku do szczytów z maja niższa o 8,5%. Ceny w kontrakcie terminowym na mar’23 (Euronext) w połowie grudnia spadły poniżej 300 EUR/t, tj. poziomu najniższego od mar’22. Koniec grudnia przyniósł jednak odbicie z uwagi na mrozy w USA.

Jakie są więc perspektywy cenowe?

- Uwzględniając uwarunkowania podażowo-popytowe na rynku zbóż, oceniamy, że bardziej prawdopodobnym scenariuszem są dalsze spadki cen, niż ich wzrosty. Przeciętna cena skupu pszenicy w 2023 może zmienić się w zakresie od -15% r/r do +1% r/r. Rynek wciąż będzie dostosowywał się do wojennych uwarunkowań a słabnący popyt, związany ze spowolnieniem gospodarczym, będzie czynnikiem oddziałującym na spadki cen - poinformowali analitycy PKO BP. - Ograniczenia podażowe wciąż jednak będą utrzymywać ceny na podwyższonym poziomie. Istotnym ryzykiem dla rynku zbóż pozostają uwarunkowania geopolityczne, natomiast dynamika cen determinowana będzie w dużej mierze zmianami w prognozach i szacunkach światowej produkcji zbóż w 2023.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)