RolnictwoPKO BP: wojna decyduje o cenie zbóż
15.03.2022
Udostępnij artykuł:
Ceny zbóż i rzepaku biją rekordy. Widzimy to także w ofertach kupna i sprzedaży na naszym portalu. Jednak zdaniem analityków Banku PKO BP, to czy wysokie ceny się utrzymają zależy przede wszystkim od tego, co się wydarzy między Rosją i Ukrainą. Początek wojny spowodował ogromne podwyżki cen, więc rozejm lub koniec wojny może ceny obniżyć.
zdjecie-1

- Ceny pszenicy na światowych giełdach osiągały kolejne rekordy po rosyjskiej agresji. Od 23 lutego do 7 marca ceny pszenicy na MATIF wzrosły o blisko 40%, a ceny rzepaku zwiększyły się o 14%. Główną przyczyną wzrostów są obawy związane z podażą tych produktów, choć wzrosty cen mają również charakter spekulacyjny - informują analitycy rolni Banku PKO BP.

W konsekwencji znaczące podwyżki obserwowane są polskim na rynku. W analogicznym okresie ceny pszenicy konsumpcyjnej w kraju zwiększyły się o 39%; w pierwszym tyg. marca ceny pszenicy w portach przekroczyły poziom 1900 zł/t.

- Czynnikiem wspierającym podwyżki cen w Polsce jest osłabienie się złotego w stosunku do głównych walut. Trudno oceniać jest trwałość wzrostów. Rynek będzie wrażliwy na informacje dochodzące z Ukrainy. Możliwe są różne scenariusze łącznie ze spadkami cen w przypadku zakończenia wojny lub złagodzenia napięć. Po silnych wzrostach cen pszenicy, po 7 marca nastąpiło uspokojenie nastrojów na rynku i łagodne spadki cen - zauważają eksperci finansowi.

Zdaniem specjalistów można oczekiwać, że droższe zboża znajdą odzwierciedlenie w wyższych cenach produktów przetwórstwa zbóż (mąki, pasz), a w dalszej perspektywie produktów zwierzęcych. Zwiększona presja kosztów (spadek opłacalności) może pogłębić obserwowane spadki produkcji na rynku żywca oraz mleka. Wyższe ceny surowców rolnych mogą skutkować przyspieszeniem tempa inflacji żywności w 2022.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)