- Plan Krajowej Gospodarki Wodnej w Polsce powinien być kompleksowym dokumentem, uwzględniającym nie tylko bieżące potrzeby, lecz także przyszłe wyzwania związane z dostępnością wody dla rolnictwa. Jesteśmy głęboko przekonani, że skoordynowane działania w tym obszarze są kluczowe dla zrównoważonego rozwoju sektora rolniczego - poinformowął ministra Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.
Samorząd rolniczy zwrócił się także o powołanie komisji, której zadaniem będzie szczegółowe opracowanie wspomnianego planu.
- Plan Krajowej Gospodarki Wodnej powinien obejmować nie tylko wyliczenia kosztów związanych z jego wdrożeniem, ale także precyzyjnie określać sposób retencjonowania wody. Naszym celem jest efektywne gospodarowanie zasobami wodnymi, szczególnie w okresach obfitujących w opady, tak aby zgromadzone zasoby mogły być wykorzystane w czasie suszy - dodaje prezes Szmulewicz. - Wierzymy, że taki plan nie tylko zabezpieczy interesy sektora rolniczego, ale również przyczyni się do poprawy odporności naszego kraju na zmiany klimatyczne.