- W chwili obecnej RSP są wykluczone z możliwości wnioskowania o przedmiotowe wsparcie ze względu na posiadanie osobowości prawnej. Obowiązujące przepisy zbyt mocno ograniczają możliwości spółdzielni, które funkcjonują jako gospodarstwa wielorodzinne z wieloletnim doświadczeniem - zauważa Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR. - Pomimo przekroczenia 300 ha powierzchni użytków rolnych oraz powstania z połączenia kilku rodzinnych gospodarstw indywidualnych, RSP ciągle dążą do współpracy i wypracowania odpowiedniej pozycji na rynku.
W związku z tym KRIR postuluje, aby RSP były traktowane na równi z rolnikami indywidualnymi. W obecnych, trudnych dla rolnictwa czasach również Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne zgłaszają problemy z utrzymaniem płynności finansowej i wnoszą o umożliwienie korzystania ze wsparcia m.in. na modernizację gospodarstw.
- Podkreślamy, że Członkowie RSP również nie mają możliwości indywidualnego korzystania z w/w wsparcia, mimo że ich wysokość wkładu gruntowego na rzecz RSP kwalifikuje ich jako rolników indywidualnych. Obawiamy się, że dalsze wykluczenie tych podmiotów z możliwości korzystania z pomocy doprowadzi do ich likwidacji, co mogłoby negatywnie wpłynąć na cały sektor rolnictwa - dodaje prezes KRIR. - RSP są gospodarstwami dobrze prosperującymi, mającymi kluczowy wpływ dla zrównoważonej gospodarki żywnościowej kraju a tym samym zasługujące zarówno na krajowe jak i unijne wsparcie finansowe.