Jak podała AFP, aby osiągnąć większość wymaganą do przedłużenia stosowania glifosatu konieczna była zgoda 15 krajów na 27 reprezentujących co najmniej 65% ludności europejskiej. Takiej zgody nie było. Nie udało się zatem uzyskać prawidłowej większości kwalifikowanej do akceptacji dalszego stosowania glifosatu. Przedłużenia stosowania glifosatu chciały kraje południa i wschodu Europy, przeciwko głosowali Niemcy i kraje północy, wstrzymały się od głosu Francja, Belgia i Holandia.
- Komisja Europejska potwierdziła, że zezwala na stosowanie tego preparatu do grudnia 2033. KE oparła się o zalecenia raportu europejskiego urzędu nadzoru, który stwierdził, że poziom ryzyka nie uzasadnia ogłoszenia zakazu. Dotychczasowe zezwolenie wygasało 15 grudnia - podała francuska agencja AFP. - Mówi się także o zakazie stosowania glifosatu do desykacji.
Jak wynika z informacji przekazanych przez AFP, Bruksela zaproponowała zabezpieczenia w postaci stosowania osłon zabezpieczających przed rozchodzeniem się herbicydu po polu.
- Każdy kraj Unii będzie decydować o dopuszczeniu do użytku preparatów z glifosatem, ustali reguły stosowania zależnie od rodzaju uprawy, warunków klimatycznych i geograficznych - poinformowała francuska agencja.