Ministerstwo poinformowało, że obecnie w Radzie Unii Europejskiej trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie roślin uzyskiwanych za pomocą niektórych nowych technik genomowych oraz żywności i pasz pochodzących z tych roślin.
– Zbliżamy się do objęcia przez Polskę Prezydencji w Radzie UE i musimy starać się utrzymać te rozwiązania, które już udało się wspólnie wypracować. Nowe techniki, o których mowa w rozporządzeniu, umożliwią uzyskanie tych samych zmian, do których prowadzą konwencjonalne metody hodowlane, jednak w znacznie szybszym tempie – powiedział minister Czesław Siekierski.
Minister przypomniał, że rozporządzenie ma w przyszłości uregulować kwestie związane z roślinami uzyskanymi za pomocą dwóch metod biotechnologicznych – ukierunkowanej mutagenezy i cisgenezy. Ponadto intencją projektu jest dopuszczenie metod zmian DNA wyłącznie w obrębie tych gatunków, które krzyżują się w naturze, i które pozostają w puli hodowców.
– To zasadnicza różnica w stosunku do dotychczasowych metod modyfikacji genetycznych (GMO), w których stosuje się przenoszenie genów pomiędzy gatunkami niespokrewnionymi ze sobą – zaznaczył minister Siekierski.
Ministerstwo informuje tylko o zaletach Nowych Technik Genomowych. Zdaniem ministra Siekierskiego: dzięki precyzyjnym metodom hodowlanym w niedługim czasie można uzyskać odmiany roślin, które mają cechy pożądane w rolnictwie. To ważne szczególnie w obliczu postępujących zmian klimatycznych.
W oficjalnym komunikacie nie ma żadnych informacji na temat ewentualnych wad - ministerstwo nie informuje o tym, czy są lub były prowadzone długoterminowe badania, jak spożycie takich roślin wpływa na organizm ludzki, czy nasiona takich roślin będą kiełkować, czy poza roślinami NTG dostępne będą także tradycyjne rośliny.
Minister Czesław Siekierski podkreślił, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi popiera rozwój innowacyjnych technik w rolnictwie, jednak od samego początku prac nad projektem zgłasza potrzebę uregulowania spraw patentowania genów, cech, roślin uzyskanych za pomocą nowych technik genomowych.
– Ograniczenie patentowania umożliwi zapewnienie zachowania konkurencyjności małych i średnich hodowli roślin – zapewnił minister Siekierski.
źródło: ministerstwo rolnictwa