RolnictwoW-MIR: jak poprawić sytuację finansową rolników w 2024 roku?
02.01.2024
Udostępnij artykuł:
Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zajęła stanowisko w sprawie tragicznej sytuacji w sektorze rolniczym. przedstawiciele izby zastanawiają się jak poprawić fatalną sytuację finansową wielu gospodarstw. Izba pokusiła się o zdiagnozowanie powodów i przedstawienie postulatów niezbędnych do poprawy opłacalności produkcji rolnej
zdjecie-1

- Polski rolnik pogrążony jest w kredytach, a pogłębiający się kryzys obejmujący wszystkie kierunki produkcji rolnej w krótkim czasie doprowadzi do niewydolności finansowej i tym samym upadku wielu gospodarstw rolnych czytamy w stanowisku izby. - Niskie ceny płodów rolnych i wysokie koszty produkcji spowodowały drastyczny spadek opłacalności produkcji rolnej, a wprowadzone dopłaty do zbóż, nawozów i rzepaku tylko w nieznacznym stopniu zniwelowały straty rolników. Z tego względu wnosimy o ponowne uruchomienie dopłat w roku 2024, w związku z trwającą wojną Rosji z Ukrainą.

Samorząd rolniczy z Warmii i Mazur po raz kolejny podkreśla, że to między innymi napływ produktów rolnych z Ukrainy w znaczącym stopniu przyczynił się do niskich cen skupu polskich produktów. Ukrainie – w obliczu wojny z Rosją – należy pomagać, jednak ta pomoc nie może odbywać się kosztem polskich producentów i ostatecznie doprowadzić do likwidacji polskich gospodarstw rolnych. Ukraina z urodzajnymi czarnoziemami, zwana „spichlerzem świata” dysponuje ogromnym potencjałem w kontekście produkcji rolnej, a brak tych samych standardów i ograniczeń w produkcji rolnej, jakie obowiązują unijnych rolników, stawia polskich producentów rolnych na z góry przegranej pozycji. Z

Samorząd rolniczy z Warami i Mazur apeluje o::

  • Wprowadzenia derogacji na kolejne lata norm GAEC 6, 7 i 8.

Norma GAEC 6, która wprowadza obowiązek utrzymania okrywy zielonej w okresie od 1 listopada do 15 lutego na powierzchni 80% gruntów ornych w gospodarstwie prowadzi do dezorganizacji pracy w wyniku trudności ze stosowaniem optymalnego płodozmianu i wpływa na wzrost kosztów produkcji.

Norma GAEC 7 zakładająca zmianowanie i dywersyfikacje upraw znacząco utrudnia produkcję dla dużych gospodarstw prowadzących produkcję bydła, utrzymujących w zasiewach wyłącznie rośliny paszowe
i kukurydzę.

Norma GAEC 8 zakładająca utrzymanie 4% powierzchni gospodarstwa gruntów ugorowanych, zmniejsza dochodowość gospodarstw rolnych, utrudnia planowanie płodozmianu i będzie wpływać na zmniejszenie płatności ekologicznych i rolnośrodowiskowych.

  • Usprawnienia działania aplikacji suszowej, pozostawienia możliwości szacowania strat suszowych przez komisje gminne oraz umożliwienie rolnikom skorzystania z odwołania od wyników szacowania strat suszowych. Już od wielu lat w Polsce corocznie występuje susza rolnicza, która w bieżącym roku znacząco przyczyniła się do obniżenia plonów. Bardzo duże straty odnotowali producenci roślin paszowych, a aplikacja w dalszym ciągu zaniża straty w uprawach traw i nie uwzględnia wiosennej i letniej suszy w drugim i trzecim pokosie, mimo że powszechnie wiadomo, iż niedostatek wody wiosną i latem odbija się na wszystkich pokosach oraz ma wpływ na stan przezimowania oraz plonowanie w kolejnym roku.

Obliczenia dokonane przez aplikację „zgłoś szkodę rolniczą”, w żaden sposób nie odzwierciedlają rzeczywistych strat, które rolnicy ponieśli w uprawach i na użytkach zielonych, ani strat wynikających z raportów sporządzonych przez komisje szacujące straty.

  • Uruchomienia kolejnego naboru na zakup i montaż silosów wraz z wyposażeniem, który obejmie również zrealizowane już inwestycje w 2023 roku, za które rolnicy otrzymali decyzje odmowne. 
  • Zapewnienia opłacalności produkcji roślinnej. Rolnicy borykają się z brakiem opłacalności produkcji roślinnej z powodu niskich cen zbieranych plonów oraz problemów z ich sprzedażą, a przede wszystkim z wysokimi cenami środków do produkcji. Jednorazowe dopłaty do zbóż i nawozów nie pokryły ponoszonych strat w produkcji roślinnej, dlatego pilnie należy podjąć działania stabilizujące ceny produktów rolnych i środków do produkcji, np. poprzez utrzymanie dopłat do środków produkcji na kolejne lata lub całkowitą blokadę napływu zbóż z Ukrainy. 
  • Zapewnienia opłacalności produkcji mleka, bydła opasowego, trzody chlewnej oraz przygotowanie planu odbudowy pogłowia trzody chlewnej. Rolnicy prowadzący produkcję zwierzęcą apelują o zapewnienie stałych cen sprzedaży i o niezwiększanie kosztów produkcji wprowadzanymi nowymi przepisami i ograniczeniami krajowymi, jak również tymi, które wynikają z przepisów unijnych. 
  • Podjęcia działań na szczeblu unijnym w zakresie urealnienia minimalnych cen interwencyjnych na produkty rolne.
  • Wprowadzenie natychmiastowego embarga na import cukru z Ukrainy, w pełni popierając stanowisko w tej sprawie Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.
  • Zmiany zasad udzielania kredytów płynnościowych w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Kredyty powinny być udzielane dla tych gospodarstw, które realnie potrzebują pomocy i mają kłopoty finansowe, a których wnioski o kredyt są odrzucane przez banki. Kredyty płynnościowe powinny umożliwiać także spłatę zobowiązań cywilno-prawnych.
  • Zwracamy się o prowadzenie konsultacji w zakresie opiniowania projektów aktów prawa
    w trybie przewidzianym w art. 5a ustawy o izbach rolniczych, czyli z zachowaniem „co najmniej 14-dniowego” terminu na wydanie takiej opinii.
  • W zakresie opiniowania obrotu ziemią użytkowaną rolniczo będącą w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa, domagamy się wprowadzenia aktem prawnym obowiązku wskazywania przez Oddziały Terenowe Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w przesyłanych pismach danych niezbędnych do prawidłowego i merytorycznego przeprowadzenia konsultacji w terenie wśród zainteresowanych rolników oraz członków organów Izby (m.in. numer działki, powierzchnia, obręb).
  • Zwiększenia co najmniej do 50% przetargów ograniczonych ofert pisemnych. Opinie wydawane przez samorząd rolniczy w zakresie gospodarowania ziemią będącą z Zasobie Skarbu Państwa powinny być wiążące.
  • Walne Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwraca uwagę na poważne problemy związane ze szkodami powodowanymi przez zwierzęta łowne i prawnie chronione. 
avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)