- Chcąc mieć pewność, że materiał siewny będzie spełniał wymagania, najlepiej zakupić nasiona kwalifikowane w specjalistycznych firmach hodowlano - nasiennych, gdzie nadzór nad wytwarzaniem sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Przy wyborze należy wziąć także pod uwagę, że główne korzyści wynikające z zastosowania materiału kwalifikowanego, to nie tylko wydajność, opłacalność upraw czy wyższa zdolność kiełkowania, ale także możliwość pozyskania określonych dopłat - poinformowała inspekcja.
Jeżeli zostanie już wybrana odpowiednia odmiana do uprawy oraz wiadomo skąd pozyskać materiał siewny, to należy pamiętać, że zgodnie z przepisami o nasiennictwie, w obrocie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej może znajdować się materiał siewny odmian roślin rolniczych wpisanych do:
Kupując materiał siewny należy pamiętać że:
Dla poszczególnych kategorii stopni kwalifikacji materiału siewnego oraz rodzajów materiału siewnego etykiety mają różne kolory i rozmiary. Niektóre gatunki roślin rolniczych wymagają zaopatrzenia w paszport roślin. Jeżeli na etykiecie jest informacja, że materiał siewny został zaprawiony zaprawą nasienną, to należy zwrócić uwagę czy środek ochrony roślin użyty do zaprawiania jest dopuszczony do obrotu i stosowania w Polsce.
Kupując materiał siewny należy żądać dokumentu sprzedaży, który powinien zawierać następujące dane: nazwę gatunku, nazwę odmiany, kategorię lub stopień kwalifikacji, numer partii.
Jeżeli pomimo zachowania powyższych zasad, kupujący ma zastrzeżenia do jakości nabytego materiału siewnego, przysługuje mu prawo reklamowania u podmiotu, od którego ten materiał nabył.
Aby reklamacja u dostawcy materiału siewnego mogła być była skuteczna należy:
źródło: piorin.gov.pl