Wiceminister Ciecióra wyjaśniał, dlaczego zadrzewienia śródpolne są tak istotne - jak stwierdził polityk, zadrzewienia śródpolne pomagają zwiększać krajobrazową retencję wody, pomagają także w ograniczaniu skutków suszy i zapobieganiu erozji glebowej.
Zdaniem polityka, zadrzewienia odgrywają też ważną rolę w ochronie jakości wód, chronią glebę przed wiatrem, przeciwdziałają wymywaniu cząstek gleby podczas ulew. Dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu drzewa poprawiają obieg składników odżywczych i zwiększają przyrost materii organicznej w glebie, która w konsekwencji efektywniej zatrzymuje wodę.
- Od 2023 r. taka pomoc będzie kontynuowana w ramach Planu Strategicznego 2023-2027. Na działanie przewidziano 5-letnią premię na pielęgnację zalesień i ich utrzymanie, tj. ok. 2,5 tysięcy zł/ha/rok. Na interwencje zadrzewieniowe przewidziano w Planie Strategicznym 2023-2027 budżet ok. 9 milionów euro. Szacuje się, że nowymi zadrzewieniami zostanie objętych ok. 2 tysiące hektarów - mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wiceminister Ciecióra.
Z podanych informacji wynika także, że już od przyszłego roku w ramach Planu Statecznego planowane jest ponadto uruchomienie wsparcia na zakładanie i utrzymanie systemów rolno-leśnych. Jest to użytkowanie gruntu rolnego, na którym drzewa lub krzewy są zintegrowane z uprawą rolną na tym samym obszarze np. drzewa i krzewy będą stanowiły część pastwiska dającą zwierzętom schronienie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Wparcie na ich założenie będzie zróżnicowane w zależności od nachylenia terenu - w wysokości od ok. 3 tys. zł/ha do 7 tys. zł/ha oraz 5-letnią premię na ich utrzymanie w wysokości 300 zł/ha/rok. Na wsparcie systemów rolno-leśnych budżet zaplanowano na ok. 10,5 mln. euro obejmującą powierzchnię 4,9 tys. ha.