RolnictwoZakaz prowadzenia tej samej uprawy w plonie głównym dłużej niż 3 lata
Udostępnij artykuł:
Norma GAEC 7 wejdzie w życie od przyszłego roku. Jednak główne konsekwencje pojawią się od 2026 r., gdy taka sama uprawa w plonie głównym na tej samej działce rolnej w ramach całego gospodarstwa nie będzie mogła się powtórzyć.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało Krajową Radę Izb Rolniczych, że w 2022 r. podjęto decyzję o derogacji od stosowania normy GAEC 7 w 2023 r. (o czym informowano we wcześniejszej korespondencji, jak również informacja w tym zakresie była publikowana na stronie internetowej MRiRW:

to zgodnie z powyższym pierwszym rokiem kontroli realizacji normy będzie rok 2024.

Niemniej jednak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników wspólnie z Komisją Europejską została wypracowana korzystna dla rolników interpretacja wdrażania wymogów normy GAEC 7 w części dotyczącej zmianowania upraw, co oznacza, że Agencja będzie weryfikować:

1) w roku 2024, czy na powierzchni co najmniej 40% gruntów ornych w gospodarstwie w porównaniu z rokiem 2023 jest prowadzona inna uprawa w plonie głównym;

2) na powierzchni wszystkich gruntów ornych prowadzenie takiej samej uprawy nie dłużej niż przez 3 lata, począwszy od roku 2023.

Oznacza to, że w 2026 r. taka sama uprawa w plonie głównym na tej samej działce rolnej w ramach całego gospodarstwa nie może się powtórzyć.

Jak podaje ministerstwo, jednocześnie, nadal zgodnie z przepisami krajowymi warunki dotyczące zmianowania określone w ww. pkt 1 i 2 uznaje się za spełnione, jeżeli rolnik wysieje na danej powierzchni w poprzednim roku (w odniesieniu do pkt 1, tj. zmianowania na 40% gruntów ornych) lub w ciągu trzech poprzednich lat (w odniesieniu do pkt 2, tj. zmianowania na wszystkich gruntach ornych), wsiewkę lub międzyplon ozimy lub międzyplon ścierniskowy.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)