Dzieje się tak dlatego, że Komisja Europejska wydała rozporządzenie, które od 16 października do 1 grudnia br., umożliwia państwom członkowskim, wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za rok 2022. Zaliczki te mają wynosić do 50%, a w przypadku sytuacji nadzwyczajnej, za zgodą KE zaliczki mogą wynieść 70%.
- Zgodnie z art. 75 ust. 1 akapit trzeci lit. a rozporządzenia nr 1306/2013 państwa członkowskie mogą, przed dniem 1 grudnia, ale nie przed dniem 16 października, wypłacać zaliczki w wysokości do 50% w przypadku płatności bezpośrednich - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
Zaliczkowanie będzie dotyczyć następujących rodzajów płatności:
- W 2022 r., ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19, rosyjską inwazją na Ukrainę, a także w związku z wystąpieniem suszy, znaczna część gospodarstw rolnych w Polsce doświadcza trudności finansowych i problemów z płynnością finansową, które w istotny sposób wpływają na pogorszenie zdolności gospodarstw do realizacji zobowiązań. Okoliczności te stanowią przesłankę do wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2022 r - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
MRiRW przewiduje także wypłatę zaliczek na następujące działania objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 za 2022 r.: