Składki ZUS są wielokrotnie wyższe. Jednak rolnik rozpoczynający działalność gospodarczą dostaje wysoką premię na ten cel - o takich pieniądzach rozpoczynający działalność mieszkaniec miasta może tylko pomarzyć.
- Zgodnie z rozporządzeniem, pomoc finansową przyznaje się osobie fizycznej, która m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, nieprzerwanie od co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Jeśli wnioskodawca otrzyma pomoc w ramach ww. poddziałania, jest zobowiązany m.in. do zarejestrowania działalności gospodarczej (przed złożeniem wniosku wypłatę I raty pomocy) oraz zmiany systemu ubezpieczeniowego, tj. podlegania ubezpieczeniu społecznemu na zasadach ogólnych (najpóźniej przed ubieganiem się o wypłatę II raty pomocy) - informuje ministerstwo rolnictwa.
Minisrterstwo podkreśla także, że warunki udzielania pomocy kierują ją do osób prowadzących działalność rolniczą, które poprzez podejmowanie działalności gospodarczej (pozarolniczej) decydują się na reorientację zawodową (rezygnują z działalności rolniczej bądź traktują ją jako działalność dodatkową do działalności gospodarczej).
Ministerstwo wyjaśnia także, że ze względu na ostatni etap wdrażania PROW 2014-2020, nie przewiduje się zmian w zakresie kluczowych warunków przyznawania i wypłaty pomocy (w tym kwestii dotyczących podlegania ubezpieczeniu społecznemu) określonych w dokumencie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w tym instrumencie wsparcia.