- Według oficjalnych statystyk cena cebuli skoczyła na Filipinach w zeszłym miesiącu do około 700 pesos (ok. 56 złotych za kilogram). Portal stacji BBC informuje, że to więcej niż mięso i dzienna płaca minimalna. Ze względu na wysoką cenę cebuli brakuje nawet w restauracjach - poinformował portal money.pl.
Braki cebuli widoczne są w całej Azji.
Ministerstwo Rolnictwa Iranu podniosło cła eksportowe na cebulę po raz drugi w ciągu miesiąca, ostatnio wzrost wyniósł od 50 do 100%, w lutym br. cło sięgnęło 180%.
Według danych portalu Eastfruit.com , który powołuje się na Centrum Statystyczne Iranu ceny cebuli na lokalnym rynku wzrosły aż o 43,9% między 22 grudnia a 20 stycznia tego roku.
- Chociaż cebula jest produkowana w Iranie w dużych ilościach, eksport jest również ogromny. W ciągu zaledwie 7 miesięcy (21 marca – 22 października 2022 r.) z Iranu wyeksportowano 246 tys. ton cebuli o wartości 34 mln USD – powiedział Maharram Soltani, szef departamentu eksportu Ministerstwa Rolnictwa.
Według innego przedstawiciela irańskiego Ministerstwa Rolnictwa oczekuje się, że w tym roku (marzec 2022 – marzec 2023) Iran wyprodukuje ponad 3 mln ton cebuli na 61 707 hektarach gruntów rolnych w całym kraju, czyli o 11,67% mniej niż rok temu, z powodu suszy i braku zasobów wody do nawadniania tej uprawy, która wymaga nawadniania.
Państwa zużywające dużo cebuli przygotowują się już do nowego sezonu. Portal EastFruit.com podał, że w Mołdawii powierzchnia uprawy cebuli wzrośnie o jedną trzecią.
- Kierownicy przedsiębiorstw importujących środki do produkcji rolnej zauważają, że rolnicy kupowali nasiona cebuli o około 30% więcej niż przed rokiem. Według szacunków ekspertów w 2022 roku w kraju uprawiano cebulę na nie więcej niż 2-2,5 tysiąca hektarów - poinformował EastFruit.com. - Siew cebuli rozpocznie się w marcu, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe i zakończy się w tym samym miesiącu. Jest mało prawdopodobne, aby sytuacja z przewidywaną powierzchnią zasiewów uległa istotnej zmianie w krótkim czasie pozostałym do kampanii siewnej. Już teraz wiadomo, że pomimo gwałtownego wzrostu cen cebuli w regionie i na świecie nie nastąpi lawinowe powiększanie powierzchni zasiewów cebuli nowej uprawy w Mołdawii. Powierzchnia pól cebuli po prostu wróci do poziomu z 2020 r., kiedy została znacznie zmniejszona pod presją niskich cen na rynku krajowym kraju.
Polscy producenci cebuli mają za sobą udany sezon. Dane GUS wskazują, że polski eksport warzyw świeżych w pierwszych 4 miesiącach sezonu zwiększył się o 17% r/r, napędzany silnym wzrostem sprzedaży zagranicznej cebuli o 60% r/r (+26 tys. t).