- Opublikowany w kwietniu 2022 r. projekt zmiany dyrektywy IED zakłada m.in. objęcie dyrektywą gospodarstw prowadzących intensywny chów bydła, gdzie wielkość gospodarstwa określona została jako 150 DJP oraz zmianę zasad określania wielkości gospodarstw dotychczas objętych dyrektywą ze stanowisk na DJP (świnie i drób): każde gospodarstwo o wielkości 150 DJP lub więcej oraz gospodarstwa mieszane 150 DJP i więcej - przypomniało ministerstwo rolnictwa.
Polska była przeciwna włączeniu sektora bydła w zakres przedmiotowy dyrektywy oraz opowiadała się za określaniem wielkości gospodarstw utrzymujących świnie lub drób zgodnie z dotychczasowymi zasadami.
- W marcu 2023 r. przyjęte zostało wspólne stanowisko państw członkowskich, tzw. podejście ogólne, które Polska poparta ze względu na daleko idące ograniczenie obostrzeń wynikających z pierwotnej propozycji Komisji. Stanowisko Rady jest kompromisem, w którym wyważone zostały głosy wszystkich 27 państw członkowskich, z których część opowiadała się za przyjęciem propozycji Komisji bez zmian, a część była gotowa zaakceptować nieco tylko zwiększone progi wielkości gospodarstw - dodaje w odpowiedzi przedstawiciel ministerstwa rolnictwa.
Stanowisko Rady zakłada, że dla gospodarstw utrzymujących bydło, świnie albo stada mieszane próg wielkości wynosi 350 DJP a dla gospodarstw utrzymujących drób 280 DJP. W dokumencie znalazły się również inne, korzystne dla sektora rolnego zmiany, takie jak wykluczenie gospodarstw prowadzących ekstensywny chów bydła i świń czy przepisy przejściowe wydłużające okres na dostosowanie się gospodarstw do nowych wymogów nawet o dwa tata w stosunku do pozostałych instalacji przemysłowych, tj. do końca 2031 r.
Ministerstwo poinformowało, że przyjęte podejście ogólne nie podlega już zmianie. Będzie ono jednak ewaluowało w toku prac toczących się w trilogu. Prezydencja, która prowadzi te negocjacje w imieniu Rady każdorazowo będzie prosiła o zgodę na zmianę mandatu Rady wszystkie państwa członkowskie.
Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w lipcu 2023 r. W stanowisku tym bydło nie jest objęte przepisami dyrektywy, a dyrektywa ma zastosowanie do intensywnego chowu drobiu i świń osiągającego niższy z dwóch progów:
- W tej sytuacji jest mało prawdopodobne, aby dyrektywa miała obowiązywać w zakresie, w jakim planowała to Komisja Europejska, w stosunku do czego organizacje w swoim apelu wyrażają obawy - czytamy w odpowiedzi ministerstwa rolnictwa.