Słupki graniczne nie są bezużytecznym kawałkiem betonu a znakami geodezyjnymi określającymi położenie punktów których położenie wyznaczone zostało w państwowym systemie odniesień przestrzennych. Wyznaczają one granice a dokładnie zasięg własności osoby prywatnej jak i firmy czy jednostki administracyjnej. Niecelowe wykopanie przy pracach słupka granicznego może również w przyszłości spowodować dojście do sporu sąsiedzkiego co do przebiegu granic jeżeli słupek zaginie co będzie się mogło wiązać z potrzebą geodezyjnego wznowienia granicy.
Częstą praktyką jest również wykopywanie słupków granicznych oraz ich przeniesienie w inne miejsce tak aby nie przeszkadzały w pracach, co jest absolutnie zabronione a o czym mówi art. 15 PGiK (Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego) „nie dokonywać czynności powodujących ich zniszczenie, uszkodzenie lub przemieszczenie” a w przypadku zaistnienia którejś z sytuacji „niezwłocznie zawiadomić właściwego starostę o ich zniszczeniu, uszkodzeniu, przemieszczeniu”.
Właśnie dlatego warto zwracać uwagę na to aby słupków nie uszkodzić jak i również nie przenosić tak aby mogły być w nienaruszonym stanie w wyznaczonym geodezyjnie miejscu ponieważ w przeciwnym wypadku ustawa o prawie geodezyjnym i kartograficznym przewiduje sankcje w postaci grzywny.
autor: Mikołaj Cierniakowski
praktykant w Kancelarii Adwokackiej