RolnictwoDlaczego nie ma aplikacji klęskowej?
08.10.2024
Udostępnij artykuł:
Krajowa Rada Izb Rolniczych zaproponowała, aby na wzór aplikacji suszowej powstała także aplikacja klęskowa. Okazuje się jednak, że wprowadzenie aplikacji klęskowej nie jest możliwe, gdyż brakuje obiektywnych danych kiedy klęska występuje, a kiedy nie.
zdjecie-1

- Wdrożenie aplikacji suszowej rozwiązania było możliwe, gdyż od 2007 r. Instytut Uprawy i Nawożenia Gleboznawstwa prowadzi system monitoringu suszy rolniczej na podstawie przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz zasila aplikację w szczegółowe dane dotyczące wysokości szkód w poszczególnych uprawach na danych glebach - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Na dzień dzisiejszy nie ma natomiast szczegółowych danych, dotyczących szkód powodowanych przez inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne takie jak przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, deszcz nawalny czy grad, które mogłyby zasilić aplikację szacującą szkody.

Ministerstwo ro0lnictwa poinformowało, że zgodnie z przepisami rozporządzenia, określenia zakresu i wielkości szkód powstałych w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna,

obsunięcia się ziemi lub lawiny, suszy w środku trwałym w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich dokonuje komisja powołana przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód.

W odpowiedzi dodano także, że celem ujednolicenia szacowania szkód przez komisje w całym kraju, zostały opracowane i udostępnione na stronie Ministerstwa:

1) „Wzór protokołu oszacowania szkód z danymi do stosowania w 2024 - NZA”

oraz

2) „Wzór protokołu oszacowania szkód bez danych do stosowania w 2024 -

NZA”, a także

3) „Wytyczne dla Komisji powołanych przez Wojewodę dotyczące ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę lub suszę w środku trwałym” do stosowania w 2024 r.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)