Dobra pogoda takim pracom sprzyja - ostatnie dni przyniosły przyspieszenie tempa zbiorów kukurydzy w kraju. Znaczne zaawansowanie notuje się na ścianie zachodniej, gdzie kukurydziane żniwa przekroczyły półmetek. Jak wynika z informacji Izby Zbożowo-Paszowej, w województwie kujawsko-pomorskim kukurydzę zebrano z około 30-40 proc. areału, a w woj. opolskim z około 40 proc.
- Doniesienia płynące z terenu wskazują na niższe plony kukurydzy niż przed rokiem, przy czym notuje się duże zróżnicowanie w zależności od regionu kraju - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa.
Jak ocenia izba, ceny oferowane za kukurydzę mokrą nadal rosną. Stawki takiej kukurydzy (30% wilgotności) zawierają się w przedziale od 850 zł/t do 1000 zł/t. Najwyższe ceny notuje się na zachodzie kraju, gdzie osiągane plony są słabsze od spodziewanych, a tym samym podaż ziarna jest ograniczona. Izba zauważa także, że rolnicy wciąż niechętnie sprzedają zmagazynowane zboże, a rozpoczęcie wypłat zaliczek dopłat bezpośrednich dodatkowo powstrzymuje ich przed oferowaniem ziarna do sprzedaży.