- W obliczu kataklizmu powodzi jaki dotyka województwo dolnośląskie, zwracam się z prośbą do kolegów związkowców o pomoc i wsparcie dla powodzian, a w szczególności dla rolników, którzy w wyniku niszczycielskiego żywiołu stracili swój dobytek. Dziś najgorsza sytuacja jest w gospodarstwach w których prowadzona jest hodowla zwierząt w tym ( krów mlecznych, bydła opasowego). Wielka woda zabrała pasze treściwe, objętościowe, zboża, materiały siewne, nawozy a niejednokrotnie zniszczyła zabudowania gospodarskie. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi Przewodniczącymi Powiatowymi Związku Solidarności Rolników Indywiudalnych a także biurami powiatowymi Dolnośląskiej Izby Rolniczej w celu szacowania i spisywania potrzeb poszczególnych gospodarstw. Niestety powódz wciąż trwa i z jednej strony odsłania już obraz po kataklizmie a z drugiej strony wciąż poszerza obszar o nowe powiaty, które dosięga zalanie - apeluje przewodniczący Wawrzyniak.
Dlatego też na tą chwilę potrzeby możemy podzielić na dwie grupy.
Aktualnie najbardziej potrzebne są:
Kalosze, taczki, miotły , łopaty, rękawice, środki czystości, detergenty, osuszacze budynków, materiały budowlane typu zaprawy,kleje, sprzęt warsztatowy
W kolejnym etapie :
Kiszonki z kukurydzy, sianokiszonki, słoma, zboża paszowe do skarmiania, mleka dla cieląt, pasze dla drobiu,świń, materiał siewny
Niestety do wielu mniejszych miejscowości nie dotrze na ten moment transport ciężarowy, dlatego też w porozumieniu z KOWR oragnizowane są miejsca magazynów zbiórek.
- Każda forma wsparcia jest dla nas bardzo ważna . Nasze struktury są gotowe do współpracy w zakresie koordynacji przekazywanej pomocy i kierowania w miejsca w których wsparcie jest szczególnie potrzebne. Za wszelką okazaną pomoc w imieniu rolników woj.dolnośląskiego serdecznie dziękujemy.Bóg zapłać wszystkim dobrym ludziom za okazane dobro w tym trudnym czasie - kończy swój apel Adrian Wawrzyniak.
Jest już pierwszy odzew. Jak informnuje na swoim profilu Dolnośląska Rada NSZZSolidarność RI, do poszkodowanych rolników uż jadą 4 tiry kiszonek i sianokiszonek od rolników ze spółdzielni mleczarskiej Łowicz. W drodze jest także 10 ton materiału siewnego pszenicy z woj.kujawsko-pomorskiego w klasie c1 dla poszkodowanych gospodarstw.
Foto: Dolnośląska Rada Wojewódzka NSZZ RI Solidarność