- Rolnicy nie powinni dłużej zwlekać z uzupełnieniem zapasów w gospodarstwach, gdyż to nawóz powinien czekać na aplikację, a nie odwrotnie. W przypadku opóźnień w zakupach, może wystąpić gwałtowny wzrost popytu na nawozy azotowe na przednówku wiosny. W sytuacji popytu większego niż podaż, możliwy jest znaczny wzrost cen i przejściowe braki na rynku. Wąskim gardłem bywa ich logistyka – opóźnienia w transporcie oraz ograniczenia magazynowe - poinformowała Grupa Azoty w specjalnym komunikacie.
Grupa Azoty przypomniała także, że od września br. produkcja nawozów systematycznie wzrasta w ślad za rosnącym popytem. Spółka jednak przestrzega, że możliwości zwiększania produkcji są ograniczone, co przy kumulacji popytu może skutkować rosnącymi cenami nawozów oraz ich niedoborem na rynku.
- Wysokie ceny surowców oraz rosnące koszty energetyczne powodują, że oferowane przez Grupę Azoty polskim rolnikom produkty są już w najniższych możliwych do zaproponowania cenach. W listopadzie br. kilku europejskich producentów nawozów znacząco ograniczyło swoją produkcje z tytułu rosnących kosztów surowcowych. Grupa Azoty wciąż dostarcza rolnikom nawozy, które będą im niezbędne do wiosennej aplikacji - informują przedstawiciele spółki.
Eksperci rolni Grupy Azoty przypominają, że na pierwszą dawkę nie powinno się stosować mocznika, jako wyłącznego źródła azotu w nawożeniu wiosennym roślin ozimych. Nie jest on dobrym rozwiązaniem przy zbyt niskich temperaturach. Będzie natomiast odpowiedni np. w uprawach kukurydzy i słonecznika – roślin jarych, wysiewanych w okresie wyższych temperatur, umożliwiających szybszą przemianę azotu do formy amonowej i azotanowej.
-W przypadku pierwszej dawki azotu, lepiej postawić na sprawdzone nawozy saletrzano-amonowe, które po okresie zimowego spoczynku pobudzą rośliny do intensywnego wzrostu i krzewienia. Jako wiosenne źródło azotu sprawdzi się np. saletra amonowa Zaksan 33,5 i Pulan Macro 32, saletrosiarczany Saletrosan 30 i Saletromag 25 oraz roztwór saletrzano-mocznikowy RSM - zwłaszcza przy chłodnych wiosnach nawozy te zapewnią oczekiwany plon o odpowiedniej jakości - radzą przedstawiciele spółki..
Zgodnie z przepisami o elastycznym terminie nawożenia, nawozy azotowe będzie można już stosować w okresie od 1 lutego (w powiatach wskazanych przez IMiGW-PIB).