- Straty w przechowywanych ziemniakach szacuje się nieco wyżej niż w roku poprzednim – na blisko 12% ogólnej masy przeznaczonej do przechowywania. Największe straty w przechowywanych ziemniakach odnotowano w województwach: podkarpackim - ok. 19,0% oraz łódzkim ok. 13,0%, a najmniejsze w województwach: mazowieckim – ok. 8,9% oraz kujawsko-pomorskim - ok. 8,0% - poinformowała Karolina Banaszek, rzecznik prasowy GUS.
Straty w przechowywanych warzywach były zbliżone do poziomu z ubiegłego roku. Ich wysokość najniższa była w województwach mazowieckim i kujawsko-pomorskim, natomiast najwyższe straty poniesiono w województwach dolnośląskim oraz wielkopolskim. W bieżącym sezonie największy udział warzyw kierowanych do przechowalni zanotowano w przypadku marchwi i cebuli, a najmniejszy w przypadku kapusty.
- Udział zebranych jabłek skierowanych do przechowywania w bieżącym sezonie był nieznacznie mniejszy niż w sezonie poprzednim. Większe w porównaniu do poprzedniego sezonu były natomiast straty ponoszone podczas przechowywania jabłek. Największe zanotowano w województwach wielkopolskim oraz dolnośląskim, a najmniejsze w województwie mazowieckim - dodała pani rzecznik.