RolnictwoIUNG: niedobory wody w całym kraju
24.08.2022
Udostępnij artykuł:
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa podsumował kolejny okres monitoringu suszy. Oficjalnie potwierdzono, ze do 10 sierpnia deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju.
zdjecie-1

Zgodnie z danymi instytutu, największe deficyty wody notowano na terenie Wału Trzebnickiego i Lubuskiego Przełomu Odry od -160 do -239 mm. Bardzo duże niedobory stwierdzono także na terenie Pojezierzy: Wielkopolskiego oraz w zachodniej części Pomorskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Pobrzeżu Słowińskim a także w Kotlinie Sandomierskiej od -160 mm do -219 mm. Duże niedobory wody notowano również na Nizinie Śląskiej, w centralnej części Pojezierza Mazurskiego oraz w na Polesiu Zachodnim od -160 mm do -189 mm.

Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od -110 do -159 mm. Natomiast we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz w zachodniej Pojezierza Mazurskiego, na Przedgórzu Sudeckim, na Wyżynie Śląskiej, Krakowsko-Częstochowskiej, Małopolskiej, Lubelskiej oraz na Nizinie Podlaskiej niedobory były już mniejsze od 0 do -109 mm.

- W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w dziewiątym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski - informuje IUNG. - Susza rolnicza występowała na terenie wszystkich województw kraju. 

Susza występowała we wszystkich monitorowanych uprawach:

  1. Kukurydzy na kiszonkę,
  2. Kukurydzy na ziarno,
  3. Krzewów owocowych,
  4. Roślin strączkowych,
  5. Warzyw gruntowych,
  6. Tytoniu,
  7. Ziemniaka,
  8. Chmielu,
  9. Truskawek,
  10. Zbóż jarych,
  11. Drzew owocowych,
  12. Buraka cukrowego,
  13. Zbóż ozimych

- W pierwszej dekadzie sierpnia notowano bardzo małe opady (do 5 mm) a nawet ich brak na dużym obszarze Polski. Jedynie w stosunkowo wąskim pasie biegnącym od Niziny Śląskiej po Nizinę Podlaską opady było nieco większe od 5 do 30 mm - poinformował  prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)