Zgodnie z danymi instytutu, największe deficyty wody notowano na terenie Wału Trzebnickiego i Lubuskiego Przełomu Odry od -160 do -239 mm. Bardzo duże niedobory stwierdzono także na terenie Pojezierzy: Wielkopolskiego oraz w zachodniej części Pomorskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Pobrzeżu Słowińskim a także w Kotlinie Sandomierskiej od -160 mm do -219 mm. Duże niedobory wody notowano również na Nizinie Śląskiej, w centralnej części Pojezierza Mazurskiego oraz w na Polesiu Zachodnim od -160 mm do -189 mm.
Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od -110 do -159 mm. Natomiast we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz w zachodniej Pojezierza Mazurskiego, na Przedgórzu Sudeckim, na Wyżynie Śląskiej, Krakowsko-Częstochowskiej, Małopolskiej, Lubelskiej oraz na Nizinie Podlaskiej niedobory były już mniejsze od 0 do -109 mm.
- W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w dziewiątym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski - informuje IUNG. - Susza rolnicza występowała na terenie wszystkich województw kraju.
Susza występowała we wszystkich monitorowanych uprawach:
- W pierwszej dekadzie sierpnia notowano bardzo małe opady (do 5 mm) a nawet ich brak na dużym obszarze Polski. Jedynie w stosunkowo wąskim pasie biegnącym od Niziny Śląskiej po Nizinę Podlaską opady było nieco większe od 5 do 30 mm - poinformował prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG.