PZPRZ od dłuższego czasu zabiega o rozszerzenie listy upraw objętych dopłatami do składek ubezpieczeniowych.
- Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych od lat – wielokrotnie kierując pisma w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – zabiega o objęcie upraw słonecznika i facelii dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - informował Stanisław Kacperczyk, prezes związku. - Nie raz już zwracaliśmy uwagę, zarówno słonecznik pastewny, jak i facelia, są roślinami, których uprawą rolnicy w naszym kraju są bardzo zainteresowani. W bieżącym sezonie rolnicy uprawiali słonecznik na powierzchni prawie 70 tys. ha, a więc trzykrotnie większej niż w roku ubiegłym. Warto podkreślić fakt, że słonecznik można wykorzystać nie tylko jako roślinę oleistą, ale jest też jedną z tych kultur rolnych, która jest w stanie zastąpić importowane obecnie do naszego kraju białko roślinne. Uprawa tej rośliny może więc zasilić bilans krajowego białka, a tym samym doskonale wpisuje się w rządowy program zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach.
Związek argumentuje także, że facelia jest rośliną miododajną, a uprawa tego typu roślin jest bardzo potrzebna w naszym kraju, biorąc pod uwagę stan zdrowotności polskich rodów pszczelich. Wprowadzając dopłatę do składek z tytułu ubezpieczenia facelii zachęcamy polskich rolników do większej dbałości o pszczoły. Obie rośliny – zarówno słonecznik, jak i facelia – są bardzo wrażliwe na takie niekorzystne zjawiska pogodowe jak burza, deszcz nawalny, huragan czy grad, które powodują osypywanie się cennych nasion.
Teraz jest szansa na rozszerzenie katalogu upraw objętych takimi dopłatami.
- Obecnie w Ministerstwie trwają prace nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w zakresie rozszerzenia katalogu upraw, do których stosowane będą z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych o słonecznik, facelię, len i konopie włókniste oraz doprecyzowanie uprawy gryki jako zboża mieszczącego się w katalogu upraw - poinformował związek Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.