Z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynikało, że tegoroczne zbiory kukurydzy mogą być rekordowe ze względu chociażby na bardzo duży areał obsiany tą uprawą. Eksperci z izby Zbożowo-Paszowej na początku sezonu jak widać studzą optymizm GUS.
Izba stwierdziła, że rynek oczekuje już tegorocznego ziarna kukurydzy, jednak w wielu regionach kukurydza nie jest jeszcze dojrzała i główny zbiór raczej nie rozpocznie się wcześniej niż ok. 10 października.
- Zbiory kukurydzy na ziarno lokalnie rozpoczęto na południu, południowym-zachodzie i zachodzie kraju. Osiągane plony są jednak słabe, gdyż zbiory dotyczą kukurydzy uprawianej na gorszych stanowiskach glebowych. Ziarno zbierane na południu kraju charakteryzuje się dużą wilgotnością - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa.
W zależności od regionu kraju ceny oferowane za kukurydzę mokrą o 30% wilgotności kształtują się obecnie w przedziale 800-910 zł/t z dostawą w październiku/listopadzie.
W opinii ekspertów notowany wzrost cen zbóż na giełdach światowych, a także wyraźne osłabienie złotego do głównych walut oraz zwyżka cen oferowanych za ziarno z dostawą do portów wpłynęły na umocnienie cen zbóż oferowanych na rynku krajowym, wzrosły także ceny zbóż przeznaczonych na wywóz zagranicę.