Kampol Fruit ma cztery zakłady: w Białej Rawskiej, Milejowie, Nasielsku i Rykach. Jest to więc firma znacząca na rynku, specjalizująca się w mrożeniu owoców i tłoczeniu soków. Firma ma kłopoty finansowe, co spowodowało konieczność postępowania restrukturyzacyjnego. Kampol nie płacił należności zarówno Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych jak i bankom, a przede wszystkim rolnikom, którzy dostarczali owoce.
W obwieszeniu z 29 września, zgodnie z art. 226c postępowania restrukturyzacyjnego obwieszcza o ustaleniu dnia układowego (rozpoczęcie restrukturyzacji) na dzień 1 października 2022 roku. Przy układzie jedynym wymogiem stawianym przez ustawę jest konieczność działania przez doradcę restrukturyzacyjnego, który pełni funkcję nadzorcy układu - jest to najprostsza forma restrukturyzacji.
Rolnicy - dostawcy alarmują, że mają szansę uzyskać jedynie 50% kwot, które winny był im restrukturyzowany zakład. Tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych i banki, gdzie także Kampol był zadłużony, otrzymają 100% zwrot należnych im pieniędzy. Pojawia się pytanie: czy restrukturyzacja zakładu jest robiona kosztem dostawców?
Zwrot pełnych należności np. Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych jest zgodny z polskim prawem. Artykuł 160 ustawy Prawo Restrukturyzacyjne mówi:
- Restrukturyzacja zobowiązań z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, z tytułu składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych, z tytułu składek na własne ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne dłużnika oraz innych zobowiązań dłużnika wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności odsetek za zwłokę od wyżej wymienionych składek, kosztów egzekucyjnych, kosztów upomnienia i dodatkowej opłaty, może obejmować wyłącznie rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności.
Oznacza to, że w tym przypadku ,,redukcja długu'' jest niemożliwa prawnie.
Z przebiegu podobnych postępowań wynika, że w przypadku tym ile pieniędzy otrzymają dłużnicy ,,drobni'' najczęściej decydują możliwości finansowe dłużnika.
Układ restrukturyzacyjny na dodatek zakłada zapłatę 50% zobowiązania zakładu Kampol Fruit rozłożone w ratach. I tak:
Rolnicy-dostawcy czują się oszukani. Czy jednak mają szansę na korzystną dla siebie zmianę obowiązującego prawa. Wszystkie sprawy związane z tego typu zadłużeniem reguluje ustawa Prawo Restrukturyzacyjne, którą możemy znaleźć na stronach Sejmu RP - TUTAJ>>>KLIK.