Przepisy unijne umożliwiły krajom obniżenie stawek VAT do 0% na przykład na żywność. Natomiast w segmencie paliw i nawozów taka stawka VAT nie jest możliwa.
- Obecne ramy prawne nie pozwalają jednak na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy. Ponadto paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo - poinformowała Komisja Europejska.
Nowe przepisy dotyczące VAT obowiązują od 6 kwietnia po jednomyślnym zatwierdzeniu ich przez Radę UE.
- Państwa członkowskie wdrożyły wiele środków w celu złagodzenia wpływu na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, w szczególności te najbardziej narażone. Skoordynowana reakcja UE ma zasadnicze znaczenie dla ochrony jednolitego rynku i uniknięcia dalszych rozbieżności między państwami członkowskimi. Komisja, jako strażnik Traktatów, może zawsze rozważać inicjatywy w tym kontekście.
Trudno jednak nie zauważyć, że reakcja Komisji Europejskiej jest... nieco spóźniona. Podatek VAT w wysokości 0% na nawozy został zapowiedziany jeszcze w styczniu 2022 roku a więc przed wybuchem wojny na Ukrainie i wprowadzony od lutego - a więc także przed wybuchem wojny. Co do tej pory robiła Komisja Europejska? Trudno uwierzyć, że komisarze nie wiedzieli, wszak komisarzem do spraw rolnictwa jest przedstawiciel Polski - Janusz Wojciechowski.
Jednocześnie trudno nie przypomnieć, że wielu producentów rolnych jest płatnikami podatku VAT i dla nich obniżka stawki była tak naprawdę bez znaczenia. W chwili, gdy zapowiadano obniżenie VATU na nawozy do zera, producenci rolni - płatnicy VAT otwarcie mówili, że znacznie lepszym rozwiązaniem byłyby dopłaty.