Flufenacet (herbicyd)
Jak poinformowano, Krajowa Rada Izb Rolniczych popiera działania Copa-Cogeca we celu ponownego zatwierdzenia lub opóźnienia wycofania substancji flufenacet. W Polsce aż 79 środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania chwastów zawiera jako główny składnik Flufenacet. Rolnicy cenią ten preparat ze względu na wysoką skuteczność w zwalczaniu takich uciążliwych chwastów jak wyczyniec łąkowy czy miotła zbożowa, życice. Flufenacet jest jednym z nielicznych herbicydów, które skutecznie zwalczają chwasty w uprawach zbóż ozimych i ziemniaków. Utrata tego środka znacząco ograniczyłaby możliwości ochrony roślin przed chwastami, co mogłoby prowadzić do zmniejszenia plonów i obniżenia jakości produkcji.
- W dobie rosnących wyzwań związanych z ochroną środowiska oraz coraz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących użycia środków chemicznych, rolnicy potrzebują substancji, które działają skutecznie i są sprawdzone. Mimo obaw przedstawionych przez EFSA, Krajowa Rada Izb Rolniczych stoi na stanowisku, iż ryzyko związane z flufenacetem można zminimalizować poprzez odpowiednie praktyki rolnicze, takie jak precyzyjne dawkowanie i monitorowanie warunków stosowania. Luki w danych, o których mowa w raporcie EFSA, nie muszą oznaczać wycofania substancji, a jedynie potrzebę dalszych badań i doskonalenia metod jej bezpiecznego stosowania - poinformował Zarząd KRIR.
Deltametryna (insektycyd)
Deltametryna jest jednym z ostatnich dostępnych insektycydów do ochrony przechowywanych zbóż przed szkodnikami.
- W magazynach rolnicy często przechowują zboża i nasiona oleiste razem, co w praktyce może prowadzić do niewielkiego zanieczyszczenia krzyżowego. Niemniej jednak, to zjawisko nie powinno prowadzić do drastycznego obniżenia MRL, co stawia rolników w trudnej sytuacji. Problem ten można rozwiązać poprzez dokładniejsze zasady monitorowania i przechowywania, a nie przez całkowitewycofanie deltametryny. Wycofanie tej substancji zwiększy koszty produkcji i przechowywania, a także ograniczy konkurencyjność na rynku. Wzywamy więc do ponownego rozważenia tej decyzji i pozostawienia deltametryny w obiegu, przynajmniej do czasu znalezienia realnej alternatywy - dodaje Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.
W opinii samorządu rolniczego, rolnictwo już teraz zmaga się z wieloma wyzwaniami, a wycofanie flufenacetu i deltametryny znacząco pogorszy sytuację.
- Wnosimy o uwzględnienie rzeczywistych potrzeb rolników i możliwości dostosowania przepisów, które zapewnią zarówno ochronę środowiska, jak i efektywną produkcję rolną. Dalsze badania i dostosowanie praktyk rolniczych są rozwiązaniami, które mogą ograniczyć ryzyko bez potrzeby wycofywania tych istotnych substancji - dodaje KRIR.