RolnictwoWiceminister rolnictwa Ukrainy: rolnicy będą w maju składać wnioski o dopłaty
09.05.2024
Udostępnij artykuł:
Taras Wysocki, wiceminister rolnictwa Ukrainy poinformował w wywiadzie, że ukraińscy rolnicy będą mogli złożyć wnioski o unijne dopłaty już w maju tego roku. Na ten cel przeznaczono 20 milionów euro, co odpowiada 796 milionom hrywien. Dopłaty są adresowane głównie do małych gospodarstw, o powierzchni do 120 hektarów.
zdjecie-1

– Pomoc mogą otrzymać rolnicy, którzy uprawiają do 120 hektarów i znajdują się na terytoriach nieokupowanych, na terenach ewentualnych działań wojennych lub na terytoriach, na których zakończyły się aktywne działania wojenne. Są to kierunki wschodni, południowo-wschodni i północno-wschodni. Rolnicy na oficjalnie zarejestrowanych gruntach będą mogli otrzymać 8 tys. UAH od hektara – poinformował Taras Wysocki w wywiadzie, który przeprowadziło Ukraińskie Radio.

Redaktor prowadzący rozmowę spytał, czy już w maju rozpocznie się składanie wniosków o dotacje gruntowe dla rolników z dotkniętych regionów?

- Tak, jest wsparcie z Unii Europejskiej – w budżecie przewidziano 20 mln euro, czyli 796 mln hrywien. Wsparcie grupy wrażliwej, w szczególności małych gospodarstw. Pomoc mogą otrzymać rolnicy, którzy uprawiają do 120 hektarów i znajdują się na terytoriach nieokupowanych, terytoriach ewentualnych działań wojennych lub terytoriach, na których zakończyły się aktywne działania wojenne. Są to kierunki wschodni, południowo-wschodni i północno-wschodni. Rolnicy na oficjalnie zarejestrowanych gruntach będą mogli otrzymać 8 tys. UAH (około 200 euro) od hektara - poinformował wiceminister Taras Wysocki.

Wnioski składane są za pośrednictwem Państwowego Rejestru Rolnego, istnieje obowiązkowy wymóg - oficjalna rejestracja własności lub prawa użytkowania, jest to automatycznie sprawdzane przez system oparty na interakcji rejestrów.

- Naszym zdaniem jest to bardzo ważny powiew świeżego powietrza dla rolników w tych regionach, bo wiele zostało zniszczone, brakuje rąk do pracy i inne wyzwania. Dlatego zrobiono wszystko, aby ta usługa była wygodna, wszystko jest świadczone online - dodał wiceminister rolnictwa.

Ukraiński polityk poinformował także, że całkowite odblokowanie punktów kontrolnych na granicy ukraińsko-polskiej przyniosło już pozytywne rezultaty. W szczególności przepływ ładunków produktów rolnych z Ukrainy wzrósł o 20%. O ile w drugiej dekadzie kwietnia 2024 r. średni wolumen przewozów wynosił 13 tys. ton dziennie, to w dniach 28-29 kwietnia – 16 tys. ton. Obniży to koszty transportu, a co za tym idzie, doprowadzi do wzrostu dochodów ukraińskich rolników.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)