W 2023 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pobrano do badań 274 próby z 56 gatunków owoców, warzyw i roślin upraw rolniczych. W 46 badanych próbkach (tj. 16,7%) badania laboratoryjne wykazały nieprawidłowości dotyczące zastosowania środków ochrony roślin niedopuszczonych do stosowania w danej uprawie, w tym niedopuszczonych do stosowania na terenie Unii Europejskiej.
- Wykrycia te występowały w uprawach borówki, buraka cukrowego, cukinii, czereśni, jabłek, kapusty pekińskiej, kminku, kopru, kukurydzy, mieszanek zbożowych, ogórków, pietruszki, pomidorów, porzeczek, pszenicy, rzepaku ozimego i selera - informuje WIORiN w Bydgoszczy. - Natomiast w 4 próbach pobranych przed zbiorem stwierdzono przekroczenia najwyższego dopuszczalnego poziomu (NDP) pozostałości środków ochrony roślin. Należy również odnotować, że w żadnej z pobranych prób po zbiorach nie stwierdzono pozostałości przekraczającej najwyższą dopuszczalną pozostałość (NDP) w związku z czym nie zaistniała konieczność uruchamiania procedury wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych (RASFF).
W stosunku do producentów niewłaściwie stosujących pestycydy, u których wykryto nieprawidłowości podjęto czynności wyjaśniające oraz zastosowano karę grzywny w postaci mandatów karnych na łączną kwotę 13.600 zł. Wydano również 13 decyzji zakazujących wykonywania zabiegów z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych do czasu ukończenia szkolenia podstawowego w wymaganym zakresie oraz uzyskania zaświadczenia o ukończeniu tego szkolenia.
Dodajmy też, że badania laboratoryjne prowadzone są przez Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Centralne Laboratorium – Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu.
źródło i foto: WIORiN w Bydgoszczy