RolnictwoLaserem w chwasty - bezpłatny webinar
14.11.2023
Udostępnij artykuł:
Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) zaprasza do udziału w spotkaniu on-line pt. Zrównoważone zwalczanie chwastów w rolnictwie za pomocą autonomicznych narzędzi wykorzystujących laser – projekt WeLaser, które poprowadzi dr Janusz Krupanek z IETU. Webinarium odbędzie się 16 listopada 2023 (czwartek), początek o godz. 13.
zdjecie-1

- Zrównoważone odchwaszczanie w rolnictwie za pomocą autonomicznych narzędzi laserowych (Sustainable Weed Management in Agriculture with Laser-Based Autonomous Tools) polega na zastosowaniu istniejących i dostępnych technik oraz technologii do zbudowania, oceny i wprowadzenia na rynek precyzyjnego sprzętu służącego do zwalczania chwastów, wykorzystującego energię lasera o dużej mocy. Głównym celem projektu jest wspieranie rolników w zwalczaniu chwastów bez stosowania herbicydów przy jednoczesnej poprawie wydajności odchwaszczania oraz zapewnieniu konkurencyjności tej technologii - poinformowali przedstawiciele Instytutu.

Rozwiązanie WeLaser wykorzystuje energię ze źródła laserowego o dużej mocy do niszczenia merystemów chwastów. System wizyjny rozróżnia rośliny uprawne od chwastów i wykrywa położenie merystemów chwastów tak, aby za pomocą skanera laserowego skierować na nie wiązkę energii. Rozwiązanie WeLaser jest zintegrowane z autonomicznym pojazdem, dzięki czemu robot porusza się po terenie. Inteligentny kontroler koordynuje działanie wszystkich systemów, korzystając z techniki Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT) oraz chmury obliczeniowej.

Jest to technologia innowacyjna, która wpisuje się strategię rolnictwa precyzyjnego ukierunkowanego na poprawę efektywności wykorzystania zasobów, produktywności, jakości, rentowności i zrównoważonego rozwoju produkcji rolnej.

- Wprowadzenie do praktyki rolniczej urządzenia WeLaser i jego upowszechnienie będzie miało szereg konsekwencji zarówno dla codziennej pracy rolników, stanu środowiska, jakości życia społeczeństwa, a także rozwoju społeczno-gospodarczego państw europejskich - przekonują pracownicy instytutu. - W trakcie webinarium zostanie omówione urządzenie WeLaser, jego cechy funkcjonalne oraz aspekty zrównoważoności obejmujące efektywność środowiskową technologii i aspekty społeczno-ekonomiczne jego wdrożenia.

Udział w webinarium jest bezpłatny.

Zgłoszenie na webinarium można przekazać do 15.11.br. poprzez formularz on-line.

Po rejestracji uczestnicy otrzymają automatyczne potwierdzenie rejestracji, natomiast link do połączenia zostanie przekazany dzień przed webinarium. Spotkanie będzie prowadzone na platformie MS Teams.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)