W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi. minister Kowalczyk mówił o planie strategicznym.
- Polscy rolnicy powinni w maksymalny sposób skorzystać z WPR, aby żadne euro nie wróciło do Brukseli – zaznaczył wicepremier Henryk Kowalczyk. - Przez okres zimowy musimy przygotować rolników do skorzystania z ekoschematów. To jest bardzo istotne. Jedne są łatwiejsze, drugie bardziej ambitne, ale musimy być przygotowani na wszystkie.
Zdaniem ministra, plan przyniesie polskim rolnikom możliwości uzyskania: dodatkowych dochodów, dotacji za podejmowanie określonych działań, rekompensaty części strat.
- Ważną rolą Planu Strategicznego, tak jak WPR w ogóle, jest wsparcie działań środowisko-klimatycznych i te będą premiowane - poinformował Henryk Kowalczyk.
Plan strategiczny to jednak nie tylko same korzyści, ale i obowiązki.
- W krajowym Planie Strategicznym wymóg pozostawienia w 80 proc. okrywy glebowej na okres zimy – na to rozwiązanie w ramach kompromisu zgodziły się wszystkie państwa członkowskie – poinformował wicepremier Kowalczyk i przypomniał, że wymóg ten został odsunięty w czasie o rok.
Gdy w lipcu minister Kowalczyk chwalił się uzgodnieniami planu strategicznego tak wyjasniał sytuację z okrywą glebową.
– Nasze oczekiwania dotyczące planu zostały większości spełnione. W jedynym przypadku potrzebny był kompromis. Dotyczył on zachowania okrywy glebowej na okres zimy. Komisja Europejska oczekiwała, że okrywa będzie zachowana w 100 proc., a Polska proponowała 50 proc. W wyniku kompromisu udało się uzgodnić zachowanie okrywy w 80 proc. – mówił w lipcu 2022 roku minister Kowalczyk.
Minister zapowiada teraz, że przygotowanie materiałów edukacyjnych dla rolników już trwa.
- Będą one informować o możliwościach, które są dostępne zarówno w ramach Planu Strategicznego, jak i innych trwających programów wsparcia (w tym KPO – Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności) w sposób zwięzły i czytelny - obiecuje minister Kowalczyk.
źródło: ministerstwo rolnictwa.