RolnictwoNa początku lipca handel zbożem prawie stanął
17.07.2023
Udostępnij artykuł:
Rozpoczynające się żniwa spowodowały, że obroty rynkowe ubiegłorocznym ziarnem są ograniczone, zarówno ze względu na uszczuploną podaż ziarna, a także słabszy popyt ze strony przetwórców - poinformowało Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
zdjecie-1

W praktyce oznacza to, że na przełomie czerwca i lipca 2023 r. na rynku krajowym przeważały spadki cen zbóż.

W dniach 26 czerwca – 2 lipca 2023 r. według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 938 zł/t, o 6% mniej niż w poprzednim tygodniu i o 3,5% mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego ziarna była o 44% niższa niż przed rokiem.

Sprawdź ogłoszenia w kategorii Żyto paszowe

Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego, tak jak tydzień wcześniej, wyniosła 716 zł/t. Zboże to było jednak o 3% droższe niż przed miesiącem, ale o 46% tańsze niż w porównywalnym okresie roku 2022.

Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 797 zł/t, nieznacznie (o 0,4%) niższym niż tydzień wcześniej i o 1,5% niższym niż przed miesiącem. Cena ta była o 41% niższa niż przed rokiem.

Za pszenżyto płacono przeciętnie 798 zł/t, o blisko 1% więcej niż przed tygodniem, ale o ponad 1% mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o 45% tańsze niż przed rokiem.

Owies konsumpcyjny średnio w kraju kupowano po 832 zł/t. Zboże to było o 5% droższe niż przed miesiącem.

Za kukurydzę przeciętnie uzyskiwano 962 zł/t, o 1% mniej niż tydzień wcześniej. Jednocześnie cena tego zboża była o 5% niższa niż przed miesiącem i o 30% niższa niż przed rokiem.

KOWR poinformował także, że w pierwszym tygodniu lipca 2023 r. w zachodnim i południowym rejonie Polski (w woj. lubuskim, opolskim i zachodniopomorskim) już rozpoczęto zbiory jęczmienia ozimego. Prace żniwne na terenie kraju są jednak spowalniane przez występujące lokalnie przelotne opady deszczu.

Z pierwszych informacji sygnalnych wynika, że plony jęczmienia ozimego wynoszą od 5,5 t/ha na najsłabszych stanowiskach do 9 t/ha na dobrych stanowiskach.

źródło: ZSRIR, KOWR

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)