RolnictwoNajwiększa susza jest w centrum Polski
28.07.2023
Udostępnij artykuł:
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach poinformował o zmianach wartości klimatycznego bilansu wodnego. Jak wynika z przygotowanej analizy, szusza w Polsce pogłębiła się.
zdjecie-1

Deficyt wody dla roślin uprawnych zwiększył się powodując, że niedobór wody występował w całym kraju. Największy deficyt wody notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej od -240 do -269 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Pojezierzu Pomorskim, Żuławach, w zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego i w zachodniej i południowej części Niziny Mazowieckiej od -210 do -239 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na południe i wschód od tego obszaru od -160 do -209 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -160 mm - poinformował prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor instytutu. - W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w siódmym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

Susza rolnicza występowała na terenie wszystkich województw i we wszystkich monitorowanych uprawach.

Od 21 maja do 20 lipca 2023 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na ziarno. Suszę w tych uprawach notowano w 2159 gminach (87,16% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 20,55 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 54,02% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 13,19 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania).

Jak podaje IUNG, w pierwszej dekadzie lipca najniższą temperaturę notowano na Pojezierzu Pomorskim, Mazurskim oraz na Pogórzu Karpackim i Przedgórzu Sudeckim od 15 do 19oC. Najwyższą temperaturę powyżej 19oC notowano na pozostałym obszarze kraju. W drugiej dekadzie lipca najcieplej było w południowo-zachodniej części Polski od 20 do 22oC, a najchłodniej na północy kraju od 16-17oC. 

W pierwszej dekadzie lipca liczba godzin ze Słońcem wynosiła powyżej 100 godzin w Lubelskiem oraz w południowo zachodniej Polsce. Poniżej tej wartości usłonecznienie było notowane na pozostałym obszarze kraju. W drugiej dekadzie lipca najwięcej słonecznych godzin notowano w południowo-zachodniej części Polski od 90 do 110 godz., a najmniej na północno-wschodnim terytorium kraju od 70 do 80 godzin.

W pierwszej dekadzie lipca na przeważającym obszarze Polski opady nie wystąpiły lub nie przekraczały 10 mm. Tylko lokalnie na północy kraju notowano ich wystąpienie od 10 do 15 mm, oraz od 10 do 50 mm na południu Polski. W drugiej dekadzie lipca najniższe opady a nawet ich brak notowano w północno-zachodniej części Polski od 0 do 5 mm, a największe występowały na południu i północy kraju od 15 do ponad 100 mm.

 

 

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)