RolnictwoTrudny czas dla przemysłu spożywczego
25.04.2023
Udostępnij artykuł:
Bank PKO BP poinformował, ze narastająca bariera popytu na rynku żywności powoduje, że konsumenci szukają oszczędności przekierowując uwagę na produkty podstawowe i tańsze. Choć analiza dotyczy końcówki minionego roku, zdaniem analityków ten rok dla branży spożywczej łatwy nie będzie.
zdjecie-1

- W czwartym kwartale 2022 roku branża odnotowała wzrost zysków o 18% r/r przy spowalniającym tempie wzrostu przychodów (+28% r/r vs 47% r/r). Był to drugi z rzędu kwartał, gdy koszty w przetwórstwie spożywczym wzrastały szybciej niż przychody - poinformowali analitycy sektorowi PKO BP.

Firmom coraz trudniej było przenosić wzrost kosztów na kolejne ogniwa łańcucha dystrybucji w warunkach obniżającej się siły nabywczej konsumentów. Spadek dynamiki kosztów jest efektem zmniejszenia tempa wzrostów cen surowców rolnych. Zmniejszyła się również skala wzrostu kosztów zużycia energii (+89% r/r wobec aż 3,3-krotnego wzrostu w trzecim kwartale 2022 roku). Stopniowo wygasał efekt zwiększonych zakupów żywności, które istotnie wspierały przychody branży w poprzednich kwartałach i były związane z napływem uchodźców z Ukrainy.

Analitycy oceniają, że zmniejszający się popyt na rynkach surowcowych powoduje, że tracą niektóre branże oferujące produkty masowe, o niskim stopniu przetworzenia. Uwagę zwraca odnotowana w czwartym kwartale 2022 strata w branży mleczarskiej z uwagi na spadki cen artykułów mleczarskich (masło, proszki mleczne) i wciąż wysokie ceny skupu mleka. Narastająca bariera popytu na rynku żywności powoduje, że konsumenci szukają oszczędności przekierowując uwagę na produkty podstawowe i tańsze, co mogą sugerować lepsze wyniki w przetwórstwie drobiu (choć przy malejącej dynamice), wspieranego wyższym popytem zagranicznym (luka podażowa w wyniku spadków produkcji u czołowych producentów w UE). Poprawiła się natomiast sytuacja producentów cukru (silny wzrost cen w czwartym kwartale 2022 roku).

Jakie są więc prognozy?

- Oczekujemy, że kolejne kwartały przyniosą dalsze hamowanie wzrostu przychodów branży. W pierwszym kwartale 2023 dynamika przychodów może obniżyć się do kilkunastu % r/r a w drugim kwartale zmaleć poniżej 10%. Czynnikiem kluczowym będzie spadek tempa wzrostów cen żywności oraz efekty bazy z roku ubiegłego. Niektóre branże, takie jak produkcja olejów mogą odnotować spadki przychodów - poinformował Bank PKO BP.

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)