- Ponawiając te środki, UE nadal demonstruje swoje niezachwiane wsparcie polityczne i gospodarcze dla Ukrainy, która wciąż stoi w obliczu niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji wojskowej Rosji - uważa Johan Forssell, szwedzki minister ds. międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju i handlu zagranicznego. - W połączeniu z szerokim wsparciem wojskowym, finansowym i humanitarnym ma to kluczowe znaczenie dla długoterminowej odbudowy Ukrainy.
W oficjalnym komunikacie Rada Unii Europejskiej podała, że przyjęte rozporządzenie będzie obowiązywało przez okres jednego roku i dotyczy:
- Środki liberalizujące handel są podejmowane z poszanowaniem zobowiązania zawartego w art. 2 układu o stowarzyszeniu (DCFTA), który jako zasadniczy element układu uznaje propagowanie poszanowania zasad suwerenności i integralności terytorialnej, nienaruszalności granic i niepodległości - czytamy w komunikacie.
Po przyjęciu rozporządzenia zostanie ono podpisane przez przedstawicieli Rady i Parlamentu Europejskiego i opublikowane w Dzienniku Urzędowym przed wejściem w życie 6 czerwca.