RolnictwoNowe ,,rozwiązania systemowe'' dla rolnictwaOsiem projektów rozwiązań dotyczących polskiego rolnictwa w różnych dziedzinach zaprezentowano w ministerstwie rolnictwa. Dowiedzieliśmy się, że rolnictwo wymaga stabilności, przewidywalności i opłacalności. Trudno jednak nie zapytać: dlaczego tak późno? Wszak nowa pani minister przez wiele lat była wiceministrem, a w ministerstwie nadal pracują ci sami wiceministrowie.Zaprezentowane propozycje systemowych rozwiązań
- Ustawa o sprzedaży detalicznej produktów lokalnych – „Lokalna półka”.
- Ustawa o zmianie ustawy o paszach.
- Zmiana Ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa.
- Ustawa o zmianie ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników.
- Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.
- Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – opłacalność uprawy konopi włóknistych.
- Ustawa o rekompensatach za szkody wyrządzone przez ptaki.
- Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Projekt „Lokalna półka” ma na celu - między innymi - Zapewnienie w jednostkach handlu detalicznego sprzedaży produktów lokalnych takich jak: owoce i warzywa, mięso i produkty mięsne, mleko i produkty mleczne oraz pieczywo, nie mniej niż 2/3 danej kategorii produktu rolno-spożywczego w danym roku.
Dzięki ustawie o paszach polscy rolnicy będą mają mieć pewność, że firmy paszowe kupią od nich białko.
Proponowane zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi zakładają:
- zapewnienie rolnikom możliwości sprzedaży produktów za cenę nie niższą niż koszty produkcji;
- publikację przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej rocznych zestawień kosztów produkcji produktów rolnych z podziałem terytorialnym.
Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - proponowane zmiany zakładają zwiększenie opłacalności przetwarzania konopi włóknistych w przemyśle.
Dev Admin
(0/5 na podstawie 0 głosów)