Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w dniach 30 stycznia – 5 lutego 2023 r. za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 339 zł/t, o 0,5% mniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena tego ziarna była o 6% niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 4% wyższa niż przed rokiem.
Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego wyniosła 1 076 zł/t i była o 4% wyższa niż tydzień wcześniej, ale o 6% niższa niż przed miesiącem. Zboże to było o 2% droższe niż rok wcześniej.
Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 1 191 zł/t, nieznacznie (o 0,1%) wyższym niż w poprzednim tygodniu, ale o 8% niższym niż przed miesiącem. Jednocześnie cena ta była o 8% wyższa niż przed rokiem.
Zakłady zbożowe kupowały pszenżyto przeciętnie po 1 167 zł/t, o blisko 1% taniej niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 8% tańsze niż przed miesiącem, ale o prawie 1% droższe niż w porównywalnym okresie 2022 r.
Przeciętna cena owsa konsumpcyjnego wyniosła 1 245 zł/t i była o 2% niższa niż przed tygodniem. W porównaniu z notowaniamisprzed roku zboże to było o 19% droższe.
Za kukurydzę przeciętnie w kraju uzyskiwano 1 279 zł/t, o 1% więcej niż tydzień wcześniej. Cena tego zboża była o 5% niższa niż przed miesiącem, ale o 16% wyższa niż przed rokiem.
- W ujęciu regionalnym średnie ceny zakupu pszenicy konsumpcyjnej były najwyższe w makroregionie południowym, a żyta konsumpcyjnego – w północno-zachodnim. W przypadku kukurydzy oraz jęczmienia paszowego średnia cena zakupu była najwyższa w makroregionie centralno-wschodnim - poinformowało Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Źródło: KOWR, ZSRiR