RolnictwoPoczątek lutego'23 - niewielkie zmiany cen na zbożowym rynku
15.02.2023
Udostępnij artykuł:
W pierwszym tygodniu lutego 2023 r. trudno było szukać dobrych cen na zbożowym rynku. Ceny większości zbóż zaczynają się zbliżać do cen sprzed roku. Trudno powiedzieć, czy zapowiedziana przez ministerstwo rolnictwa pomoc zbożowa coś w tej sprawie zmieni - jednak w pierwszych dniach lutego na rynku zbożowym optymizmu nie było.
zdjecie-1

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w dniach 30 stycznia – 5 lutego 2023 r. za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 339 zł/t, o 0,5% mniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena tego ziarna była o 6% niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 4% wyższa niż przed rokiem.

Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego wyniosła 1 076 zł/t i była o 4% wyższa niż tydzień wcześniej, ale o 6% niższa niż przed miesiącem. Zboże to było o 2% droższe niż rok wcześniej.

Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 1 191 zł/t, nieznacznie (o 0,1%) wyższym niż w poprzednim tygodniu, ale o 8% niższym niż przed miesiącem. Jednocześnie cena ta była o 8% wyższa niż przed rokiem.

Zakłady zbożowe kupowały pszenżyto przeciętnie po 1 167 zł/t, o blisko 1% taniej niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 8% tańsze niż przed miesiącem, ale o prawie 1% droższe niż w porównywalnym okresie 2022 r.

Przeciętna cena owsa konsumpcyjnego wyniosła 1 245 zł/t i była o 2% niższa niż przed tygodniem. W porównaniu z notowaniamisprzed roku zboże to było o 19% droższe.

Za kukurydzę przeciętnie w kraju uzyskiwano 1 279 zł/t, o 1% więcej niż tydzień wcześniej. Cena tego zboża była o 5% niższa niż przed miesiącem, ale o 16% wyższa niż przed rokiem.

Sprawdź ogłoszenia w kategorii Żyto paszowe

- W ujęciu regionalnym średnie ceny zakupu pszenicy konsumpcyjnej były najwyższe w makroregionie południowym, a żyta konsumpcyjnego – w północno-zachodnim. W przypadku kukurydzy oraz jęczmienia paszowego średnia cena zakupu była najwyższa w makroregionie centralno-wschodnim - poinformowało Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Źródło: KOWR, ZSRiR

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)