RolnictwoRolnicy protestują w Zachodniopomorskiem
18.01.2022
Udostępnij artykuł:
Wtorek jest dniem rolniczego protestu w województwie zachodniopomorskim. Rolnicy wyjechali na drogi ciężkim sprzętem znacznie spowalniając pozostały ruch. Jednakże powody protestu nie są błahe - przygotowano długa listę postulatów.
zdjecie-1

- Polityka państwa polskiego w obszarze rolnictwa musi uwzględniać specyfikę rolnictwa Polski Północnej i Zachodniej. Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, gospodarstwa rodzinne to gospodarstwa do 300 ha. Zdecydowanie przeciwstawiamy się różnicowaniu gospodarstw rodzinnych pod względem dostępu do mechanizmów wsparcia Unii Europejskiej. Rozwiązania przyjęte w ramach Europejskiego Zielonego Ładu nie mogą zagrażać suwerenności żywnościowej naszego kraju - apelują rolnicy z województwa zachodniopomorskiego.

Pozostałe postulaty to:

  1. Tarcza antykryzysowa - rolnicy postulują pilne przygotowanie i wdrożenie rozwiązań łagodzących ujemne skutki spowodowane pandemią, wieloletnimi niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz kryzysem wywołanym gwałtownym wzrostem kosztów produkcji rolnej.
  2. Postulat suszowy:
  • A) rolnicy zwracają się do Rządu RP o pilne rozwiązanie problemu odszkodowań za skutki suszy w 2021 roku w województwie zachodniopomorskim. Żądamy, aby odszkodowanie wynosiło po 1000 złotych do hektara uprawy jarej i upraw strączkowych oraz po 700 złotych do hektara uprawy ozimej, przy czym łąki i pastwiska powinny być traktowane jak uprawy ozime.
  • B) Żądają zmiany zasad definiowania zjawiska suszy i branie pod uwagę kumulacji wysokich temperatur w krótkim okresie czasu oraz innych czynników wpływających na obniżenie plonów.
  • C) Z powodu wadliwego funkcjonowania aplikacji suszowej żądają, aby wszystkie wnioski złożone w aplikacji suszowej uznać za wnioski powyżej 30 procent strat w gospodarstwach.
  • D) Rolnicy żądają rozłiczenia produkcji zwierzęcej od roślinnej przy obliczaniu skutków suszy.

Rolnicy, domagają się także, między innymi, dokonania w trybie pilnym zmian w ustawie z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa w sposób umożliwiający rozłożenie na okres do 25 lat zobowiązań wynikających z zakupu nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

- O kondycji finansowej gospodarstw powinny decydować dochody wynikające z wysokości i jakości produkcji rolnej. Opowiadamy się za zagwarantowaniem wpływu rolników na działanie przyszłego holdingu rolno-spożywczego poprzez udziały lub przedstawicielstwo w radach nadzorczych - apelują protestujący.

Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego wyprowadził dziś na drogi rolników prawie we wszystkich powiatach województwa. Czy będzie to jedyny protest tej zimy, czy też gorąca zima w rolnictwie właśnie się zaczyna?..

foto: Protest Rolników w mediach społecznościowych

avatar
Dev Admin
Oceń ten artykuł
(0/5 na podstawie 0 głosów)