Wyobraźmy sobie taką sytuację: w piękny wiosenny dzień sprawdzamy na wyświetlaczu stacji meteo, że gleba ma odpowiednią temperaturę i jest dobra pora do wysiewu na przykład buraka cukrowego. Wsypujemy nasiona do robota autonomicznego i... Farmdroid wszystkim się zajmie. To pierwszy na świecie w pełni automatyczny robot, który może zająć się zarówno siewem jak i mechanicznym odchwaszczaniem. Ważnej jest jednakże to, że sam musi najpierw wysiać nasiona, a potem będzie mógł pielić uprawę z precyzją godną prawdziwego robota.
Ważne jest to, że robotowi musimy powierzyć uprawę od samego początku - czyli od siewu. Podczas siewu Farmdroid przeprowadzi mapowanie pola i zapamięta miejsce wysiania każdego nasionka. Dzięki temu odchwaszczanie będzie mogło się odbywać precyzyjnie.
Foto: Farmdroid
|
Farmdroid zasilany jest przez panele słoneczne. Teoretycznie oznacza to, że pozostawiony na polu włącza się, gdy padają nań pierwsze promienie słońca, a kończy pracę, gdy słońce chowa się za horyzont. Praktycznie jednak robot pracuje nawet całą dobę. Nie zatrzymuje się gdy słońce zajdzie gdyż posiada akumulator, a 4 panele słoneczne wytwarzają tyle energii by wystarczyło na bieżącą pracę i na doładowanie akumulatorów W zasadzie od połowy maja do połowy września pracuje 24 godziny na dobę (oczywiście w zależności od warunków atmosferycznych. )Nie wymaga do pracy nawet litra oleju napędowego. Nie wymaga także nawet podrobiny herbicydu. W przypadku buraków cukrowych może odchwaszczać mechanicznie uprawę od wschodów roślin nieomal po zwarcie międzyrzędzi.
- Robot nadaje się przede wszystkim do upraw warzywnych, może wysiać nasina punktowo w róznych odstepach w rzedzie. Minimalna szerokość międzyrzędzi to 21,5 centymetra - powiedział nam przedstawiciel firmy zajmującej się dystrybucją Farmdroida w Polsce. - Robot stworzony został z myślą o uprawach buraka cukrowego, ale sprawdzi się także przy uprawie buraczka, rzodkiewki, pietruszki, roślin z rodziny kapustnych i wielu, wielu innych upraw, gdzie międzyrzędzia mają co najmniej 21,5 cm.
Istnieje możliwość precyzyjnego ustawienia parametrów siewu - w zależności od potrzeb uprawy. Robot posieje nasiona w rzedzie jedeno za drugim - pietruszka czy marchw a także punktowo ja w przypadku cebuli, kapusty czy buraczka. Siejąc punktowo zapamieta pozycję (miejsce wysiewu) każdego nasionka co przy pieleniu pozwala mu omijać każdą wcześniej posiana roślinę
Farmdroid podczas pielenia |
Robot powstał po to, aby w rolnictwie powrócić do mechanicznego odchwaszczania - co jest zgodne z aktualnymi trendami ekologicznymi, ale także i zdrowotnymi. Sami wiemy bowiem, ze Unia Europejska wycofuje z użytkowania wiele substancji czynnych. Prawo, także polskie, wspiera rozwiązania rolnictwa cyfrowego, niedawno w nas pojawiły się dotację na rolnictwo 4.0 w wysokości 200 tysięcy zł.
Konfiguracja robota pod uprawe buraka cukrowego jak i cebuli to koszt 95 tysięcy Euro ( 6 sekcji + opryskiwacz) . Orientacyjne wyliczenie kosztów w przeliczeniu na dwa lata uprawy 20 hektarów buraków cukrowych w przeliczeniu na hektar.
RAZEM: 1120 zł /ha
Użytkując Farmdroida zyskujemy także kilka innych spraw. Po pierwsze - zeroemisyjność, gdyż robot do pracy nie wymaga zasilania innego niż słoneczne. Zyskujemy także odpoczynek gleby od chemii - i być może to jest właśnie ten czynnik, który w korzystaniu z droida jest najbardziej wartościowy.
Firma organizuje otwarte pokazy pracy robotów autonomicznych - warto więc śledzić ogłoszenia w tej sprawie. Podczas pokazu każdy z nas może zapytać o wszystkie interesujące go sprawy. Trzeba się także pogodzić z myślą, że tak właśnie będzie wyglądało rolnictwo przyszłości. Dodajmy - ta przyszłość zaczyna się już teraz.